PAZARLAMANIN KÖTÜ ŞÖHRETİ CEO’LARIN SUÇU

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA -

bireyin kendi kendine şu soruyu sorması gerekir. Ben bir takım oyuncusu muyum, yoksa tek başına çalışmayı mı tercih ederim? Eğer tek başınıza çalışmayı tercih ediyorsanız, o zaman sizde girişimci yetenekleri var demektir. Bu durumda derhal kendi şirketinizi kurma olasılığınız hakkında düşünmeye başlamanız gerekir. Eğer bunu hemen yapamıyorsanız, o zaman yakın bir gelecekte başka bir zaman denersiniz.

Benim de 35 yaşına gelince yaptığım da bundan ibaretti ve o zamanlar bir reklam şirketinde fevkalade tatminkar bir işim olmasına rağmen bu tercihimden asla pişmanlık duymadım.

Eğer başka insanlarla birlikte çalışmayı tercih ediyorsanız, o zaman büyük veya küçük pek çok şirkette sayısız kariyer olasılığı size bekliyor demektir.

Girişimci içgüdüleri olan insanların başı bir şirkette, bilhassa da büyük bir şirkette çalışırken sıklıkla belaya girer. Önünde sonunda şirketin gidişatı hakkında üst yönetimle çatışmaya girerler. Böylesi bir durum her iki taraf için de pek hoş bir deneyim değildir.

Kendinizi bileceksiniz. Shakespeare’in bir zamanlar yazdığı gibi: “Kendin ol, kendine güven, kendini aldatma.”

Günümüz iş ortamında pazarlama yöneticileri ve CEO’lar nasıl birlikte çalışmalı?

bir soru. Benim tecrübelerime göre CEO’ların çoğu kendi markaları için kapsamlı stratejiler belirlenmesinin kendi görev alanlarına girdiğine inanır. Pazarlama müdürlerini sadece kendi stratejilerini uygulamaktan sorumlu yöneticiler olarak görürler.

Bir başka ifadeyle pazarlamada çok az deneyimi olan veya hiç olmayan CEO’lar, genellikle kendi pazarlama stratejilerini dayatır. Bence bu çok yanlış. Ayrıca günümüz dünyasında pazarlamanın kötü şöhretinin kısmen bu durumdan kaynaklandığını da düşünüyorum.

Şirketin markalarının hangi istikamette yol alması gerektiğini belirlemek için elbette pazarlama yöneticileri CEO’larla birlikte çalışmak zorunda. Ancak pazarlama yöneticilerinde de kendi işlevlerinin hakkını vermek için hem deneyimin hem cesaretin olması gerekir.

Bir pazarlama yöneticisi yılların verdiği deneyimle bir markaya yönelik stratejiyi belirleyebilecek bir pozisyondadır. Eğer kendi CEO’su bu stratejiye onay vermiyorsa o zaman ben ne yapılması gerektiğini çok iyi biliyorum. İstifa etmek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.