“SAKIP BEYİN KİTABI ÖNEMLİ”

Capital (Turkey) - - İŞ DÜNYASI -

İş hayatının uzun soluklu bir tecrübe olduğunu belirten T-Systems CEO’su Sinan Kılıçoğlu, birlikte çalıştığı yöneticilerin hatalarından ders çıkardığını ifade ediyor. Gözlem ve analiz etmenin iş dünyasında önemini vurgulayan Kılıçoğlu, yöneticilerin iyi uygulamalarının örnek alınmasını, kötü uygulamalarından da ders çıkarılıp uygulanmaması gerektiğini söylüyor. Kılıçoğlu, şöyle değerlendiriyor:

“Hiçbirimiz iş hayatına yönetici olarak başlamıyoruz. Üst pozisyonlara belirli pozisyonlardan geçerek geliyoruz ve bu dönemde üzerimizde olan yöneticilerle birlikte çalışıyoruz. Zaman zaman onların iyi uygulamalarını örnek alıyor, zaman zaman da hatalı yaptıkları işleri yapmamaya dikkat ediyoruz. Benim de yaptıkları hataları görüp tekrar etmediğim yöneticilerim oldu. Şirket yönetiminde belirli hedeflerle ilerliyoruz. Ancak günün sonunda şirketin kârlılık ve nakit yaratabiliyor olması çok önemli.

Önceki dönemlerde birlikte çalıştığım bir yöneticinin bu noktalara dikkat etmeyip tamamen satış ve gelirleri

HATADAN KORKMAYIN

Neredeyse 25 yıl önce Sezai Türkeş ile Fevzi Akkaya’nın bir röportajında okuduğum bir cümleyi, hayat düsturu olarak belirledim: “Hata yapmayan insan, iş yapmayan insan demektir. Önemli olan hata yapmamak değil, aynı hatayı iki kere yapmamaktır.”

BİYOGRAFİ OKURUM

Biyografi ve otobiyografi okumaları yapmayı çok severim. Bu kitaplar sayesinde liderlerin, yöneticilerin, kültür adamlarının, kanaat önderlerinin hayat tecrübelerinden yararlanma imkanı buluyoruz. Onların geçtikleri yollarda karşılaştıkları sıkıntılar nelerse onları kendimize ders ediyoruz.

UNUTAMADIĞIM LİDER

Bu biyografilerden birisi, Sabancı Holding’in efsanevi başkanı Sakıp Sabancı’dır. Sakıp Bey, benim unutamadığım ve unutamayacağım patronum. Onun “Benim Hayatım” kitabında anlattığı her şey ders niteliği taşıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.