“SABANCI’NIN HATASINDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM”

Capital (Turkey) - - İŞ DÜNYASI - Bu dersten sonra 65 yaşında görevimi bırakarak holdingi gençleştirdim. İnsanın, iktidarı belirli bir yaştan sonra bırakması gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda Sakıp Sabancı’dan aldığım ders benim için yönlendirici oldu.

SAKIP SABANCI BİR LİDER

Sabancı Holding’in lideri Sakıp Sabancı’yı, hayatım boyunca lider olarak kabul ettim. Onu izledim, onun yaptıklarını gözlemledim. Bana göre, onun en büyük hatası, ölene kadar iktidarı bırakmaması oldu. Bundan bir ders çıkardım.

HOLDİNGİ GENÇLEŞTİRDİM

artırma odaklı çalıştığını gördüm. Bu uygulamalar sonucunda şirket, ciddi anlamda zarar yarattı ve sürdürülebilir olmaktan çıktı. Bu, hem bahsettiğim yönetici hem çalışanlar için çok önemli bir ders niteliği taşıyor. Sadece pazar payında büyümeye odaklanmanın ölümcül bir hata olduğunu hep birlikte gördük.” Girişimcilik dünyasının önemli isimlerinden Markafoni’nin kurucusu Sina Afra, ilk liderlik dersini KPMG Almanya’da, çalıştığı zamanlarda aldı. O dönemde birlikte çalıştığı karakterleri ve birikimleri birbirinden farklı iki genel müdürü Bernd ve Ralf’ın yaşantısından çok önemli dersler çıkardığını belirten Afra, şöyle anlatıyor:

“Bernd, hayatımda gördüğüm en yetenekli insanlardan biriydi. Üniversiteyi yüksek notlarla bitirmiş, doktora yapmış, KPMG’de hızlı bir şekilde müdürlüğe yükselmişti. Bunun dışında piyano çalan, geniş genel kültürü olan biriydi.

Ralf ise vasat yetenekli biriydi. Biz çömezler, aramızda konuşurken Bernd’in büyük kariyer yapacağını Aslanoba Capital’in kurucu başkanı Hasan Aslanoba, hem melek yatırımcı kimliği hem girişimleriyle start up ekosisteminin Türkiye’deki en etkin isimlerinden biri. Türkiye’de insanların hatalardan ders alamadığını, çünkü insanların hataları hakkında konuşmayı sevmediğini söyleyen Aslanoba, son girişimi olan Tazedirekt.com’u kurarken yaşadığı deneyimi şöyle anlatıyor:

“2000’li yıllarda, Amerika’da internet balonu patladığı zaman Tazedirekt’in benzeri olan Webvan girişimi battı. Aslında süper star olabilme potansiyeli olan bir şirketti. Fakat o kadar yüksek taahhütler sundu ve fiziksel altyapıya o kadar yatırım yaptı ki sonunda para kesilince bir anda çöktü. Şirketin en büyük hatası, böyle büyük bir pazarda, bütün pastayı kapmak istemesi oldu. Çok hızlı hareket edip tek olmaya çalıştı. Her yere büyük depolar kurdu ve o dönemde aslında fiziki altyapıya birden bu kadar büyük yatırım yapmanın gereği yoktu. İnsanların kafasında teknoloji şirketleri batıyor mu diye soru işaretleri oluştu ve herkes yatırımlarını kesti. Webvan de bir anda çöktü. Bu durum bir travma yarattı ve Amerika’da uzun bir süre kimse bu alana giremedi, girmek isteyenler yatırımcı bulamadı.

Webvan’ın yaşadığı çöküş çok önemli bir ders barındırıyor. İşte bu yüzden Tazedirekt’in birdenbire büyümesi için değil, yavaş yavaş ama sağlam adımlarla yerine oturmasını istiyorum.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.