KAYBETTİREN PAZARLAMA HATALARI

Capital (Turkey) - - İŞ DÜNYASI -

LASTİKÇİNİN YANLIŞI

Türkiye’den bir lastikastik üreticisinin tecrübesini paylaşmak istiyorum.um. Şirket, çok büyük reklam kampanyalarıylala bir ürün piyasaya çıkardı. Ancak çok az sayıdayıda çıkardıkları için mağazaya gidenler ürünüü bulamadı. Böylece insanların ilgisi azaldı ve yapılan reklam kampanyası da boşa gitmiş oldu. Bu nedenle herhangi bir ürünün reklamı yapılacağı zaman müşterilerime mutlaka yeterli ürünleri olup olmadığını soruyorum.

DANONE’NUN JAPONYA YANLIŞI

Dünyadan da Danone’nun pazarlama konusunda yaptığı bir hatayı örnek vermek istiyorum. Danone, Japon pazarını araştırıyor ve burada hiç yoğurt olmadığını görüyor. Bu yüzden Japonya’da yoğurt satmaya karar veriyor. İnsaİnsanlara bu yoğurtlar denetiliyor ve satın alıp almayaalmayacakları soruluyor. Olumlu tepkiler alındığında ürünürünü pazara sürüyor. Ancak ürünlerin yüzde 98’i iade eediliyor. Sonradan öğreniyor ki Japonlar, midelemidelerinde bir enzim eksik olduğu için yoğurt yiyemiyor ve bir pazar araştırmasına katıldıkları zaman

daima “EvEvet, çok iyi” diyorlar.

CHEVROLET’NİNCHEV SEÇİMİ

Chevrolet’nin CEO’CEO’sunun da isimlendirmeyle ilgili bir hatası varvar. Nova diye çok satan bir araçları vvardı. Bu aracı Meksika pazarına sürdüler. Ancak Nova, Meksika dilinde “İleri gitmez” anlamına geliyor. Bu hatadan çok büyük bir ders aldım ve yeni bir ürüne isim aranırken birçok dilin argosunda ve lehçelerde ne anlama geldiğine hep babaktırırım.” borçlanarak, ülke koşullarına dikkat etmeden hareket eden insanların iflas ettiğine çok şahit oldum. Dolayısıyla sürekli olarak şirketin mali yapısının nabzını tutmak, incelemek ve analiz etmek gerekiyor.”

İş hayatında cesur olmak gerektiğinin de altını çizen Öncel, Sakıp Sabancı, Vehbi Koç ve Üzeyir Garih’in deneyimlerini paylaştığı kitaplardan çok ders çıkardığını söylüyor ve bu kitapları herkese tavsiye ediyor. Gittigidiyor.com, Türkiye’nin ilk internet girişimlerinden. En son dünyanın en önemli start up’larından eBay’le yaptığı işbirliğiyle başarısını kanıtlayan şirketin genel müdürü Gülfem Toygar, başkalarının deneyimlerinin en kolay ulaşılan hayat dersleri olduğunu düşünüyor. Gülfem Toygar, şunları söylüyor:

“Mümkün olduğu kadar farklı yaş ve tecrübeye sahip insanlarla konuşur ve yaşadıklarıyla ilgili bilgi ve tecrübelerini dinlerim. Tüm dinlediğim deneyimlerden kendi hayatıma doğrudan veya dolaylı bir çıkarım yaratabilir miyim diye düşünürüm.

Biyografi okumayı ve seyretmeyi de bu yüzden çok seviyorum. Özellikle insanların iş hayatında yaşadığı yanlışları ve sonuçları anlamak için ciddi caba sarf ediyorum. Öyle zamanlar oluyor ki daha önce birisinin anlattığı bir deneyim, son anda bana daha akılcı bir karar alma fırsatı oluşturuyor.

Ben aslında en çok annemle hayat deneyimlerini konuşur, değerlendiririm. Bir başkasının, iyi veya kötü tecrübesini dinlemek bence bir insanın yanlıştan kaçış için alabileceği en hızlı bilet.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.