NEREYE ODAKLANACAKLAR?

Capital (Turkey) - - LOJISTIK -

TEKLOS NE YAPACAK?

ÜS PLANLARI

Sertrans Logistics CEO’su Nilgün Keleş, önemli fırsatlar olduğunu düşünüyor: “Bu dönemde ticaretin Batı’dan Doğu’ya doğru kayması ve bu akışın merkezinde olmamız, sonuç odaklı eylem planlarını gerçekleştirebilmenin mümkün olduğunu düşündürüyor. JLL raporundaki veriler de dünya markalarının Türkiye’yi lojistik üs yapma planlarına işaret ediyor. Seçimin ardından sektörün bir ivme kazanacağını düşünüyorum.”

Teklos Lojistik Genel Müdürü Çetin Ekinci’nin görüşleri şöyle: “Kısa vadeli fırsatlar arasında ölçeklerin büyümesi ve verimliliklerin artmasıyla maliyet azalması, zincir mağazaların Anadolu’ya açılması, İran laşamamış olması, lojistik sektöründe konsolidasyon sürecinin hızlanarak devam edeceğinin bir göstergesi. Bu süreçte insan kaynağına, teknolojiye ve süreçlerine yatırım yapan lojistik şirketlerinin öne çıkacağına inanıyoruz.

TLS Lojistik olarak, kâr edilemeden büyüme gerçekleşemeyeceğine, büyümeden de kârın sürdürülemeyeceğine inanıyoruz. Bu inancımızdan dolayı kurulduğumuz günden beri bütün kazanımlarımızı kendi ile ticaretin başlaması sayılabilir. Orta vadede ise demiryolu taşımacılığının artması, Güneydoğu’ya açılma ve lojistik köylerin devreye girmesi önemli. Şirket olarak verimlilik ve müşteri memnuniyetine odaklanacağız.”

CEVA’NIN HEDEFİ

Ceva Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Fuat Adoran, üçüncü havalimanını yeni dönemin fırsatları arasında sayıyor. “Bu proje, Türkiye’yi hava kargoda ‘hub’ olmaya götürecek potansiyele sahip” diyen Adoran, şunları söylüyor: “Özellikle büyüyen Afrika ve çok büyük ihtimalle 2016’da açılacak İran pazarı da sektörün önündeki diğer fırsatlar olacak. Ceva Türkiye olarak yeni ürün geliştirmeye ve kuvvetli olduğumuz ürünlerde rakiplerle arayı açmaya odaklanacağız.” sektörümüzde yatırıma çeviriyoruz. Şu an Türkiye’nin içinde bulunduğu belirsizliklere rağmen, planladığımız yatırımların tamamını uygulamaya almaya başladık. Bu yatırımların tamamı yurtdışı ofis açılışı, araç, depo ve teknolojiyle ilgili olacak. 2015 yılı için yüzde 15-18 gibi bir büyüme öngörüyoruz.”

7. BİLİNÇLENMEDEKİ ARTIŞ

Maxlines Maksimum Lojistik Genel Müdürü İlyas İ-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.