DİJİTALE KAYIŞIN FAYDALARI

Capital (Turkey) - - BANKACILIK -

VERİMLİLİK

Dijital kanallara geçiş, bankacılığa pek çok yönden artı getiriyor. Accenture Türkiye Finans Lideri Dilnişin Bayel, dijital kanallarda işlem setlerini zenginleştirmiş banka şubelerinin, daha sofistike işlemler ve ürünler sunan danışmanlık merkezlerine dönüştüğünü vurguluyor ve şöyle devam ediyor: “Bu sayede buradaki kalifiye insan gücü, bankaya daha çok kâr getirebilecek ürün ve servislerde kullanılabiliyor. Biz dijital bankacılığı şubenin alternatifi olarak değil aksine şubeyi bütünleyen bir kanal olarak görüyoruz. Dijital kanallara kayışla beklentimiz operasyonel maliyetlerin yüzde 80 azalması. Bu arada yeni ürün geliştirme ve pazara sunma sürelerinin de yüzde 4050 kısalmasını bekliyoruz. En önemlisi, faaliyet gelirlerinin “4,7 milyon bireysel müşterimizin yüzde 28’i, sadece internet ve mobil olarak dijital bankacılık kanallarından işlem yapıyor” diyor. Finansbank’ta da benzer bir tablo söz konusu. Bankanın genel müdür yardımcısı Mehmet Kürşad Demirkol, “4,8 milyon müşterimizin yüzde 27’sinin internet veya mobil bankacılık kanallarımızı kullandığını görüyoruz. Kanallarımızı kullanan müşterilerin yaklaşık yüzde 25’i, şubeyi kullanmaya devam ediyor” şeklinde konuşuyor.

Kamu bankalarında da dijitalleşme trendi yakından takip ediliyor. VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Saydam, “Sadece dijital kanalları kullanan müşteri oranımız yüzde 25, hem dijital hem şube kanalını kullanan müşteri oranımız da aynı seviyede” diyor. Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hasan Ünal, 7 milyonu aşkın bireysel müşterilerinin yüzde 15’inin sadece dijital kanallardan işlem yaptığını, artık sadece şubeyi kullanan müşteri oranlarının yüzde 18’te kaldığını aktarıyor.

ING Bank ve İş Bankası, bireysel müşterileri arasında yüzde 20’lik dijital bankacılık kullanma oranlarıyla sektörde öncüler arasında geliyor. Yapı Kredi Bankası’nda da 10 milyon bireysel müşterinin yüzde 60’ı aşan kısmı, dijitalin yanında şubelerden de hizmet alıyor. Bireysel bankacılık müşterileri, dijital kanallarla yaptıkları işlemlerle şubelerden aldıkları hizmetleri net şekilde ayrıştırmış yüzde 25 ila 35 artacağını da öngörüyoruz.”

MALİYET DÜŞÜŞÜ

EY Türkiye Finansal Hizmetler Sorumlu Yönetici Direktörü Murat Hatipoğlu, dijital kanalların yeni müşteri kazanımı, çapraz satış olanakları ve müşteri sadakati konularında sağladığı faydaların maliyet avantajının önüne geçtiği düşüncesinde. Hatipoğlu, “Dijital dönüşümü başaranlar, yüzde 25’e varan maliyet düşüşleri yakalayabiliyor. Bu maliyet düşüşleri birkaç yıla yayılıyor. Örneğin Llyod Banking Group’un 2011’de başladığı ve 3 yılda 1,7 milyar sterlin maliyet azaltmayı hedeflediği projesi, 2014’te hedefinin üstünde sonuç verdi. 2 milyar sterlin tasarruf sağlandı. Bu meblağ içinde en az 300 milyon sterlinin dijital kanalların etkin yönetilmesiyle sağlandığı düşünülüyor” diyor. durumda. Dijital kanallar, ağırlıklı olarak para transferi işlemlerinde kullanılıyor. Bunları fatura ve kredi kartı ödeme işlemleri, döviz alım satımları takip ediyor. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, “EFT işlemlerimizin yüzde 90’ı, kredi kartı borç ödeme işlemlerimizin yüzde 91’i, hisse senedi işlemlerinin yüzde 99’u dijital bankacılık kanallarımızdan yapılıyor” diyor.

DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Murat Çelik’in verdiği rakamlar da bu trendi doğruluyor: “Banka EFT işlemlerinin yüzde 93’ü ve havale işlemlerinin yüzde 82’si dijitalden. Artık havalelerin sadece yüzde 12’si şubelerden yapılıyor. Son bir yılda havale ve EFT işlemlerinde internet bankacılığından mobil bankacılığa yüzde 8’lik kayış görüyoruz.”

Şube tarafında alınan hizmetlerdeyse tüketici kredisi kullanımı ve yüklü miktarda para alma/ yatırma gibi işlemler ilk sıralarda yer alıyor. “Standart işlemlerin dijital kanallarda gerçekleşmesinin hızla artacağını, şubelerin de finansal danışmanlık sağlayan merkezlere dönüşeceğini öngörüyoruz” diyen ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Uygun, bu bağlamda şubelerinden finansal danışmanlık hizmeti alan müşterilerinin sayısının da arttığını açıklıyor. Aynı mantıkla Şekerbank Genel Müdürü Yardımcısı Gökhan Ertürk, “Özellikle yeni kredi ve mevduat işlemlerinde farklı hizmet beklentisi nedeniyle şubeler ön planda yer almayı sürdürüyor” diyor.

Türkiye Finans Genel Müdür Yardımcısı İkram Göktaş da sektörde dijital bankacılık

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.