“BANK ASYA, ÖZEL BİR VAKA”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

KÜÇÜLME GETİRDİ

Katılım bankaların geçen yıl bankacılık sektöründen aldığı pay düştü. Malum bir katılım bankasının içinde bulunduğu durum nedeniyle katılım bankacılığı sektörü daha düşük oranda büyüdü. Doğal olarak aslında klasik bankacılık sektörünün iddialı bir büyüme ortaya koyamadığı bir yılda, katılım bankacılığı sektörden aldığı pay da geriledi. Ama bu beklenen bir sonuç… Bu yıl toplam pazardan aldığımız payı büyüteceğiz.

OLUMSUZ ETKİLEMEDİ

Bir katılım bankası finansal krizde sıkıntıya düştüğünde algıda ciddi bir sorun oluşabilirdi. Örneğin 2001 yılında İhlas Finans’ın lisansı iptal edildi. Bu durum, katılım bankacılığında çok ciddi olumsuz etki yaptı. İlk defa bir katılım bankası tasfiye oluyordu ve güvence mekanizması yoktu. O dönem katılım bankacılığı yüzde 50 küçüldü. Ama Bank Asya özelinde sorun, bir finansal kriz bağlamında ortaya çıkmadı. O nedenle diğer katılım bankaları ne algı ne de büyüme gibi alanlarda olumsuz etkilenmedi. Çok özel bir vaka, o nedenle olumsuz bir etki olmadı ve olmaz. kâr getirisi aşağı yukarı eşit.

5 yıllık stratejinizde başka ne gibi hedefleriniz var?

Bizim vizyonumuz dünyanın en iyi katılım bankası olmak. Bu vizyon için 5 yapıtaşımız mevcut. Finansal olarak yüksek kârlılık ve verimliliğimizi sürdürmeyi amaçlıyoruz. Marka değerimizi ve müşteri memnuniyetini artırmayı amaçlıyoruz. Müşterilerimizin İslami normlara uygun tüm finansal ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz. Hizmet kalitesinde bilgi teknolojileri altyapımızı daha da güçlendirmeyi, müşterilere en iyi, hızlı müşteri hizmetini sunmayı ve dağıtım kanallarında daha etkin olarak erişilebilirliğimizi artırmayı amaçlıyoruz.

Çalışanlarımızın yetkinliğini güçlendirmeyi ve en seçkin kadroya sahip olmayı hedefliyoruz. Burada çalışmalarımıza yoğun şekilde devam ediyoruz.

Ama ben bankamı başka bankalarla yarıştırmayı doğru bulmuyorum. Bunu çok samimi söylüyorum. İlk 10’a gireceğim gibi bir hedeften ziyade nasıl sağlıklı büyürüz hesabını yapmak lazım. Yönetilemeyecek bir büyüklüğü öngörmemek lazım. Bizim kıstaslarımız çok basit: 5 yıl boyunca koşullar ne olursa olsun her yıl yüzde 20-22 civarında bir büyümeyi öngörüyoruz. Bu rakamın üzerindeki büyümeler artı büyümelerimiz oluyor. Kredilerde de buna paralel olarak her yıl yüzde 20’lerde büyümek istiyoruz. Mevduatta yani katılım fonlarında da yüzde 20 hedefliyoruz.

Bugün hangi alanlarda ne kadar pazar payına sahipsiniz? Bankanızı sektörde orta ölçeğe taşımayı da istiyor musunuz?

Pazar payını artırmak için organizasyon altyapısının tamamlanması önemli. Diğer bankalar büyürken stratejik olarak şube artırmayı düşünmüyorsanız pazar payı kaybedebilirsiniz. Biz geçen yıl pazar payımızı artırdık.

Ama sonuçta biz, BDDK tanımlarına göre küçük ölçekli bir bankayız. Bankanın aktif büyüklüğü toplam sektörün yüzde 2’sinin altındaysa küçük ölçekli sayılıyor. Biz de yüzde 1 seviyesindeyiz. Biz kendimize şube sayısı itibariyle daha çok orta ölçekli demeyi arzu ediyoruz, öyle hissediyoruz.

Ama bilanço büyüklükleri ve BDDK kıstaslarına göre orta ölçekli olmaya doğru epey çaba göstermemiz gerekiyor. Ben bunlara çok takılmıyorum. Ben kendi bankamın, yönetimimin koyduğu strateji içinde başarılı olup olmadığımı değerlendiriyorum. Diğer bankalara göre çok iyi büyüyoruz.

Katılım bankacılığında büyüme için sermayenin artırılması gerektiği dile getiriliyor. Yakında sermaye artırımına gidecek misiniz?

Türk bankacılık sektöründe 12-13 milyar TL sermaye benzeri kredi var. Biz de son 3 yıl içinde 200 milyon dolarlık sermaye benzeri kredi aldık, onu kullanarak rasyolarımızı yukarı çektik. İç kaynaklarımızdan da sermaye artırıyoruz. Sermaye yeterlilik rasyosunda sektörde fiilen uygulanan oran yüzde 12. Biz şu an yüzde 13 sermaye yeterlilik rasyosuyla çalışıyoruz. Bu, bizi bir müddet daha devam ettirir. Sermaye ihtiyacı olunca yönetim kurulumuz karar verecektir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.