“SABANCI HOLDİNG’İN 14 MİLYON

Capital (Turkey) - - SİGORTA - Başka bir konuda daha çalışmamız var, henüz resmen açıklamadık. Ama Sabancı Holding şirketleri, EnerjiSA, Carrefour, Teknosa, Akbank gibi grup şirketlerinin müşterilerine ulaşacağız. Acente ve banka kanalının yanında Sabancı Holding şirketlerinin ağına er

YENİ SATIŞ KANALLARI

FARKLI ÜRÜN FIRSATLARI

satış gerçekleştirdi. Özellikle dünyada piyasaların volatilitesinin yüksek olduğu bir dönem için başarılıydı. Bu dönemde pek çok halka açılma ertelendi. Bu da AvivaSA’nın gücünü ve potansiyelini, yatırımcıların işimize nasıl baktığını ortaya koyuyor.

Bu halka açılmanın şirketin gelecek stratejisini değiştireceğini düşünmüyorum. Bizim stratejimiz çok istikrarlı. Bu adım daha çok kurumsal yönetişim, şeffaflıkla ilgiliydi. Ama dürüst olmak gerekirse Sabancı Holding de Aviva da yüksek kurumsal yönetişim standartlarına sahip. Ama tabii şirket çalışanlarının piyasada fiyat iniş çıkışlarını, hisselerin nasıl değerlendiğini görmeleri bence ilginç olacak.

Türkiye’de nasıl büyüme fırsatları görüyorsunuz?

Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada emeklilerle çalışanlar arasında yaşam standartları anlamında büyük bir uçurum var. Türkiye’de de önemli bir gelir farkı oluşuyor. Buradan hareketle emeklilik sisteminde katılımların artacağını bekliyorum.

Ayrıca amacımız, insanların hayatlarını rahat yaşamalarını sağlamak. Türkiye, hayat sigortaları, işsizlik sigortaları gibi alanlarda da korumasız kalıyor. Bu alanların da öne çıkacağını tahmin ediyoruz. Bu arada sağlık sigortaları konusundaki gelişmeleri de takip ediyoruz, bu alanda neler olduğunu izliyoruz. Ancak sağlık sigortası satamıyorsunuz… Şu an satamıyoruz ama zaman içinde bu değişebilir. Sağlık sigortaları global olarak en hızlı büyüyen alan. İnsanların yaşam süreleri giderek uzuyor ve sağlık masrafları giderek daha yüksek maliyetli oluyor.

Ayrıca genel olarak devletler, sağlık konusunda daha az para harcama eğiliminde görünüyor. Bu yüzden bu sigortalarda büyüme yüksek gerçekleşiyor.

Tabii tablo Türkiye için biraz daha farklı, biliyorum. Demografik yapınız, yaş ortalamanız, pazar dinamikleriniz farklı. Ama zaman içinde bu, Türkiye için de sorun olacak.

Türkiye’de sigorta penetrasyon oranı, İspanyanın beşte biri, Hollanda veya İngiltere’nin onda biri. Ancak ülke ekonomisi büyüdükçe bu penetrasyon oranları da yükselecek. Ne zaman sağlık sigortası satma planınız var? Bizim şu an satışla ilgili bir planımız yok. Şu an sadece bir fikir…

Son 10 yıldır aynı penetrasyon oranları ve potansiyelden bahsediyoruz, önemli bir gelişme de olmuyor. Büyümenin nasıl geleceğini düşünüyorsunuz?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.