“TAKSİT SINIRLANINCA İLGİ ARTTI”

Capital (Turkey) - - YABANCI SERMAYE -

DANIŞANLAR VAR

Finansman sektörü, 12 oyunculu ve bunların 8’i yabancı sermayeli. Yabancı oyuncular, pazarın yüzde 70’ine hakim. Bugün Türkiye’de finansman şirketleri konut, otomobil ve ağır vasıtaların finansmanını gerçekleştiriyor. Ama aslında mobilya, beyaz eşya, eğitim, teknoloji ürünleri, turizm gibi farklı alanları finansa ederek ulaşabilecekleri pazar çok büyük. Dünyada finansman şirketleri, satış anında ve yerinde kredi vererek çalışıyor. Türkiye’de ise biz geçmişte kredi kartlarıyla uzun vadeli taksitlerde almaya alışıktık. Kredi kartlarına 9 taksit sınırlaması gelmesi sektörümüze olumlu yansıdı. Taksit sınırlamasıyla son 1 yılda bu piyasaya girmek için bize danışan yabancı şirket sayısı çok arttı.

ÇAPRAZ SATIŞ FIRSATI

Sektörde çapraz satış olanakları yüksek, konut alımını finanse ettiğiniz birine mobilya da satabiliyorsunuz. Kâr oranları da iyi. Bu yüzden iş, yabancıları cezbediyor. Ancak belirsizliklerden dolayı çekinceleri var. Regülasyonlar o kadar çok değişiyor ki yabancılar arayıp “Şimdi ne olacak” diye soruyorlar. Ücret/komisyonlar ve yeni tüketici yasasıyla ilgili kuralların yerine oturması gerekiyor. İlk olarak mobilya, beyaz eşya, teknoloji ürünü satan küçük Türk perakendecilerin kendi finansman şirketlerini kurmalarını bekliyoruz. Ardından büyük yabancı şirketler, farklı ortaklıklarla alana girecek. 2-3 yıl içinde sistemden çıkanların satın alınması dışında bir yabancı ilgisi görmeyiz. Bugün Avrupa’nın büyükleri bu pazarda, Amerika’nın büyük şirketleriyse Asya’da fırsat görüyor.”

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdür Uğur Erkan ise daha optimist. Kişi başı hayat prim üretiminin son derece düşük olması nedeniyle ileride yabancı oyuncuların gelebileceğini düşünüyor. Emeklilikte ise kârlılığı yakalayamayan şirketler için çekilme, el değiştirme veya konsolidasyon sürecini muhtemel görüyor. Faktoring sektöründe bugün 74 şirket aktif ve bunların 16’sında yabancı sermayenin ağırlığı görülüyor. Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Osman

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.