“KÂR ORANLARINI BEĞENMİYORLAR”

Capital (Turkey) - - YABANCI SERMAYE -

ÖZKAYNAK ORANI YÜKSEK 2008

öncesinde sektöre büyük yabancı ilgisi vardı. Hatta o dönemde, biz de yabancı bir şirketle anlaşma yapmak üzereydik. Ardından global kriz çıkınca anlaşmayı iptal etmek durumunda kaldık. Biz sektörde banka bağlantılı olmayan en büyük şirketiz ve kârlılıkta birinciyiz. Bugün de dönem dönem yabancılardan ilgilenenler çıkıyor. Ancak bir sonuç alınamıyor. Çünkü büyük faktoring şirketleri için yatırmaları gereken özkaynak yüksek, bu nedenle pazara girmekte zorlanacaklarını söylüyorlar.

BELLİ BİR ÖLÇEK ŞART

Ancak belli bir kârlılık oranını yakalayabilmek için de ölçek önemli, yani büyük olmak gerekiyor. Küçüklerde kârlılık giderek düşüyor. Yabancılar da bunu tercih etmiyor. Sektörde 2014 yılında brüt faiz geliri 3,2 milyar TL’ydi. Bu rakamın yüzde 25’i, genel gider maliyetine gidiyor. Bu rakama finansman giderleri ve batan kredilerin faiz gelirlerini de ekleyince sektörde ortalama kârlılık yüzde 2’lerde oluyor. Yabancılar, bu kâr oranlarına gelmek istemiyor. Bu yüzden uzun vadeli bakan kalıcı yabancı yatırımcı bulmak çok zor. Zeki Özger, sektöre yabancı yatırımcı ilgisinin bazı dönemlerde kısmen azalabildiğini dile getiriyor.

Garanti Factoring Genel Müdürü Hulki Kara, yetersiz ilgiyi, “Faktoring biraz daha bankacılığa benziyor ancak bankacılıktan da mevduat toplayamama ve sunabildiği ürünler tarafında farklılaşıyor. Hem bu sebeple hem bankacılığa oranla taşıdığı bazı rekabet dezavantajları nedeniyle yabancı talebi nispeten daha sınırlı kalıyor” şeklinde açıklıyor.

Gerçekten de yöneticiler, son dönemde danışmak için bile yabancıların kapılarını çalmadığını söylüyor. “Yerli veya yabancı yatırımcılar istikrar arar. Yabancılar pazarın şeffaf olması, büyüme potansiyeli, iş gücü, uluslararası teamüllere uygun altyapıda olması ve elbette yatırımlarının kârlı olması kriterlerine bakar” diyen TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar’a göre sektörde yasayla yaşanan olumlu gelişmelere rağmen yabancı ilgisi hala beklenilen düzeyde değil. Baydar, bunun nedenini Türkiye’nin son birkaç yıldır ekonomik açıdan oldukça hareketli ve zor dönemler yaşamasına, genel seçimle yabancı yatırımcıların bekle-gör politikası izlemesine bağlıyor.

Peki nasıl bu ilgi geri kazanılır? Baydar, uzun vadeli reform planlarıyla oluşacak güven ortamında faktoringin önümüzdeki 2-3 yılda yatırımcının daha fazla ilgi odağı olabileceğini düşünüyor. Hulki Kara ise bazı rekabet dezavantajlarının giderilmesi durumunda yabancıların gelebileceğini söylüyor. Leasingde yabancı şirket sayısı 11 ve bu şirketlerin pazardan aldıkları pay yüzde 28. Sektörde sat geri kirala ve operasyonel leasing sonrası yeni yabancı yatırımların geleceği beklentisi hakim. Ancak ilgi sadece lafta kalıyor, yabancılar sadece görüş alarak uzaktan inceliyor. Osman Zeki Özger, yabancı ilgisinde küresel ekonomideki dalgalanma sürecinde önceki yıllara oranla azalma gözlemledikleri belirtiyor.

“Aslında Japonya, Almanya ve İngiltere’den şirketler bize danışmaya geliyor. Ama pazarda Türk bankalarının hakim yapısını görünce ‘Biz düşünelim’ deyip gidiyorlar” diyen İş Leasing Genel Müdürü Hasan Bolat, “Yüksek kâr marjları yok. Belki ileride küçük şirketler yabancılar tarafından satın alınabilir ama küçükler de kaynak teminini rahat yapamıyor, yurtdışından kolay para bulamıyorlar. O yüzden bu da biraz zor” diye konuşuyor. Leasing sektöründe hacmin büyük çoğunluğu banka iştirakleri ve kısmen katılım bankaları tarafından yapılıyor. Aklease Genel Müdürü Tuncer Mutlucan ve Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen de banka tarafındaki gelişmelerle leasingde yabancı ilgisinin hareketleneceğine inanıyor. Mutlucan, “Sektörde kaldıraç etkisi yaratan sat geri kirala ve yeni gelen operasyonel leasing, yazılım leasingi ürünlerinin yabancı sermaye ilgisini artıracağını düşünüyoruz. Finans sektörüne gelecek yabancı oyuncular, kurulacak yeni katılım bankaları veya derinleşmek isteyecek yabancı banka sayısına bağlı olarak ilgi artacak” diyor.

Ünal Gökmen ise “Bankacılıktaki büyüme ve yeni yatırım beklentileri, sektörümüzü birebir etkiliyor. Yeni ürün yelpazesiyle birlikte, büyük ölçekli kontratlar olan, gemi, uçak, demir yolu gibi uzmanlaşma gerektiren leasing ürünlerinin gelişmesiyle yabancı leasing şirketlerinin faaliyetlerini artırmaları olası” şeklinde konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.