BEKLENTİLERİN YÖNÜ

Capital (Turkey) - - BORSA - Dalgalanmanın yoğun olduğu piyasa koşullarında, gerek portföy risk seviyesini kontrol etmenin gerek sürdürülebilir pozitif getiriler sunmanın en önemli yöntemi, fon portföyünün çeşitlendirmesi. Bu sebeple de farklı yatırım araçları ve coğrafyalara yatırım

BÜYÜME

ENFLASYON

CARİ AÇIK

VOLATİLVOLATİ SÜREÇ

Sermaye piyasalarındaki dalgalanma yıl içinde devam edecektir. Bu dalgalanmalar, Türk varlıklarında yeni fırsatlar yaratıyor, ancak portföy risk değerlerinde de artış oluyor. Dolayısıyla doğ doğru yatırım aracının seçimi, yatırım başlatma ve durdurma zamanlamaları gibi profesyonel po portföy yönetimiyle ilgili konuların önemi daha da arttı.

FONFO PORTFÖYÜ

se p

SMART FONLAR

lirse bu durumda şu anda bulunduğu seviyelerin üstünde kalıcı olmaması için elinden geleni yapacağına inanıyoruz. MB nasıl hareket edecek sizce? MB, 2014 yılından itibaren nispeten daha Ortodoks politikalarla enflasyon üzerindeki vurgusunu artırarak oldukça ciddi bir politika güvenilirliği kazandı. Ancak 2015 yılındaki faiz indirim sinyalleri konusunda benzer bir konsensüs oluştuğunu söyleyemeyiz. Yılın kalanında Aslında 2015 yılına olumlu beklentilerle başlamıştık. Yüzde 4 büyüme, 30-35 milyar dolar aralığında bir cari açık ve yüzde 6’nın altında bir enflasyon çok sayıda kurumun tahminleriydi. Ancak birçok ekonomist tarafından beklenen faiz indirimlerinin tam anlamıyla gerçekleşmemesi ve kur üzerindeki baskılar, bu tahminleri ciddi bir şekilde aşağı çekti. Garanti Portföy’ün büyüme, enflasyon ve cari açıkla ilgili beklentileri şöyle:

Güven endekslerinde seçim sonrası toparlanmalar gerçekleşirse yüzde 3 civarındaki büyümelerin yakalanabileceğini düşünüyoruz ve yüzde 3’ün altındaki büyüme beklentilerinin nispeten kötümser olduğunu düşünüyoruz.

Enflasyon tarafında gıda fiyatlarındaki katılaşmanın manşet rakamlara ve en nihayetinde çekirdeğe de yansımaya devam edeceği öngörülebilir. Dolayısıyla 2015 yılı için yüzde 7 civarında bir enflasyon geçekleşmesini bekliyoruz.

Miktar olarak olmasa bile değer olarak iyileşme devam ediyor. Özellikle yılın ikinci yarısından itibaren doğalgaz alım fiyatlarında petrol hareketini takip eden düşüşler olacak ve cari açıkta aşağı yönlü trendi koruyacaktır. Dolayısıyla bizim tahminimiz cari açığın 35 milyar dolar civarında gelmesi şeklinde.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.