“Seçim belirsizliği volatilite yaratıyor”

Capital (Turkey) - - PARA YATıRıM - / MEVDUATA DİKKAT

31 Mart 24 Nisan tarihleri arasında emeklilik yatırım fonlarının getirilerine bakıldığında, yurtdışı piyasalara yatırım fonların kurdaki artışla birlikte öne çıktığı görülüyor. Bunların başında da Avivasa Emeklilik BRIC Ülkeleri Esnek Emeklilik Yatırım Fonu yüzde 12,47 getirisiyle ilk sırada yer alıyor. Bu fon, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin varlıklarına yatırım yapıyor. İkinci sırada yüzde 10,86 getiri ile Anadolu Hayat Emeklilik Büyüme Amaçlı Yükselen Ülkeler Esnek Emeklilik Yatırım Fonu var. Üçüncü sırayı ise yüzde 6,16 getiriyle Asya Emeklilik Büyüme Amaçlı Katılım Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu aldı. eçim öncesi, piyasalarda yükselen kur ve faizle birlikte artan belirsizlikler sonucu aşağı yönlü baskı hakim. Son 3 ayın döviz hareketi, enflasyonda ters etki yaratıyor. Eğer petrol de yükselişini sürdürse cari açık üstündeki pozitif hava ortadan kalkabilir. XTB Menkul Genel Müdürü Savaş Divanlıoğlu, bu ortamda seçim belirsizliğinin volatilite yaratacağını ifade ediyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“Endeks seçim öncesinde 80.000 altı seviyeleri görebilir.

Seçim belirsizliği, kurlarda yaşanan yukarı yönlü hareketler, piyasada gösterge faizini yukarı yönlü itti. 2014 sonbaharında görülen yüzde 9 üstü seviyeler yeniden gündeme geldi. Görünen o ki yukarı

/ ALIM FIRSATI Son dönemde piyasalar tarafında en çok takip edilen piyasa, döviz. Dolar, dünyada değer kazanma sürecinde. TL de bu durumdan negatif etkileniyor. Yapılan tahminlerde Dolar/TL için 2,80 seviyeleri telaffuz ediliyor. Uzmanlar, kurda yaşanacak aşağı yönlü hareketlerin alım olarak değerlendirileceği yönünde görüş bildiriyor. 2,50’lere doğru hareketler, FED faiz artırım beklentileri devam ettiği sürece alım için fırsat olarak görülebilir. Faizlerin yükselişiyle beraber inşaat sektöründeki hareketler yakından takip edilmeli. Bu sektörde yaşanabilecek bir kırılma, ciddi sıkıntı yaratabilir. Seçim sonrasında ise belirsizliğin ortadan kalkmasıyla çok karışık bir siyasi tablo çıkmadığı ortamda borsada ilk yarının negatif havası ortadan kalkacaktır. İkinci yarıda ABD ve Avrupa tarafında toparlanma güçlenebilir ve bize de yansıyabilir. Yalnız FED tarafından gelecek faiz artışı haberlerine dikkat edilmeli.” yönlü baskı seçim sürecinde devam edecek. Bu ortamda öne çıkan yatırım aracı mevduat. Yıllık yüzde 11 faiz seviyeleri var, hatta yüzde 12’ler konuşuluyor. ÖST’ler ve ÖST fonlar da uzmanların önerileri arasında yer alıyor.

/ İSKONTOSU YÜKSEK Borsa İstanbul, rakiplerine göre iskontolu işlem görüyor. Ancak bu iskontonun kapanmasına, yani endeksin yukarı yönlü hareketine yönelik beklentiler düşük. Seçimlerin ardından ise havanın biraz daha pozitife dönebileceği yorumları yapılıyor. Bu ortamda endeksin yukarı hareket edeceğini düşünen yatırımcılar için banka hisseleri öne çıkabilir. Yine dolar bazında ihracat yapan şirketler izlenebilir.

/ ÖNERİ SINIRLI Ocak ayında 1.300 dolar/ons seviyesini gördükten sonra dünyada dolar lehine esen rüzgarla birlikte altın 1.200 dolar/ons seviyesinin altına gerilemiş durumda. Güçlü dolar ortamında altın yatırımı çok fazla tavsiye edilmiyor. Gram altın ise dolardaki yükselişle birlikte, ons fiyatına göre daha iyi performans gösteriyor ve 100 TL’nin üzerinde tutunuyor. Ons altında 1.150 dolar seviyelerine doğru çekilmeler alım fırsatı olabilir. Bu seviyelerde ise altın önerileri sınırlı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.