DESTEĞE İHTİYAÇ VAR

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Tammy Gnaden

50 yıl önce ilk işimi kurduğumdan bu yana kendimi içinde bulduğum stresli vakaların sayısını ben bile unuttum. Virgin’in ilk yıllarında birkaç kez dükkanı kapatma tehlikesiyle burun buruna gelmiştik ve o dönemden bu yana sanki asla bitmeyecekmiş gibi görünen bir meydan okumalar silsilesiyle karşılaşıp duruyoruz.

Kendimizi baskı altındaymış gibi hissettiğimiz durumlar kesinlikle bir hayli motive edici olabilir. Ancak gereğinden fazla baskı ise hem duygusal hem de fiziksel anlamda zarar verebilir. Ben

CEVAP:Dünyanın bugüne kadar görüp görebileceği en yetenekli girişimciler kuşağı şimdi zincirlerinden kurtulmayı bekliyor. Dünyanın en önemli sorunlarını çözebilecek ve sürekli büyüyerek statükoya meydan okuyabilecek insanların, tüm başarabileceklerinin rüyasını gördüklerine ve onları gerçekleştirmeye can attıklarına hiç şüphem yok. Ancak tomurcuklanma aşamasındaki bu iş insanlarının kendi yeteneklerini birer başarı hikayesine dönüştürmeleri için sadece arkadaşlar, aile ve deneyimli girişimcilerden değil, aynı zamanda hükümetlerden de bir parça himaye ve destek görmeleri gerekiyor.

Dünyanın dört bir yanındaki genç girişimcilerle konuşma imkanı bulduğum çeşitli etkinliklere katılmak için seyahat etmeye çok fazla zaman şahsen stresle başa çıkmanın en iyi yolunun kusursuz bir iş-yaşam dengesi kurmaktan geçtiğini öğrendim.

İşverenler köhnemiş kurumsal alışkanlıkları değiştirmenin yollarını aradıkça ve böylece çalışanlarının dikkatlerinin dağılmamasının neredeyse imkansız olduğu bir dünyada onların yaptıkları işe odaklanmalarını sağlamaya çalıştıkça, iş yerinde kendini iyi hissetmek de bir süredir üzerinde ısrarla durulan bir konu haline geldi. Aslında biz de bu yüzden geçenlerde sırf bu konuyu tartışmak için neşeli ve enteresan bir kurum olan Virgin Disruptors’a (Virgin Bozucuları) ev sahipliği yapmıştık.

Bazı insanlara göre mükemmel bir iş-yaşam dengesi kurmak sıkı bir programa harfiyen uymakla başarılabilir: Yemek, uyumak, egzersiz yapmak ve tekrar aynılarını yapmak… Ancak benim böylesine önceden belirlenmiş bir programım asla olmadı, çünkü ben girişimciler için cevabın esneklik olduğuna inanıyorum. Yarının sizi nereye savuracağını asla bilemezsiniz. Ortaya bir anda sizin planlarınızı allak bullak eden bir meydan okuma çıktığında, sizin onun önemini değerlendirebilecek ve kendi yapılması gereken işler listenizi ona uygun bir şekilde yeniden harcarım. Buralarda bana sıklıkla Virgin’in başardığı gibi bir markayla ortaya çıkabilmek için nasıl bir lansman yapılması gerektiği sorusu sorulur. Ben insanların yaşamlarında pozitif bir fark yaratabilecek parlak bir fikre sahip herkesi daima teşvik ederim. Ancak tomurcuklanma aşamasındaki girişimciler, kendi şirketleri bekleneni veremediğinde, borçla veya güçlüklerle geçen yıllarını riske attıklarında, bu onları çok önemli ilk adımları atmaktan kesinlikle alıkoyar.

İşte tam da bu noktada hükümetlerin sunacağı destek, yaşamsal önem taşır. Ekonomi üzerinde enerjik bir girişimci topluluğunun yaratacağı etkinin değerine asla bir fiyat biçemezsiniz. Yeni şirketler kurulurken, istihdam yaratılır ve ortaya topluluklar çıkar. Silicon Valley ve Londra’daki Silicon Roundabout gibi meşhur şirketlerin yerleşkelerinde bu durum son derece barizdir. Ancak yeni kurulmuş ilginç teknoloji şirketlerinden yepyeni şirketlerin, gelişmelerin, mağazaların ve restoranların filizlendiği Birmingham, Manchester ve Leeds gibi bazı İngiliz şehirlerinde bunun daha küçük bir ölçekte yaşandığını da görebilirsiniz.

Kısmen de olsa, İngiliz hükümeti bugüne kadar 27 bin şirketin 140 milyon Pound’dan fazla kredi almasını sağlayan Start-Up Kredileri adında bir girişim başlatmış olduğundan, bu gibi alanlar büyük bir hızla gelişiyor. Tıpkı çok sayıdaki iyi fikir gibi o da başlangıçta çok küçüktü ama sonrasında hızla büyüdü. Bu girişimin bir ortağı olarak Virgin Startup, 600’e yakın girişimcinin kredilere ve akıl hocalığına erişimini sağladı.

Kredilerle birlikte akıl hocalığı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.