İNŞAATLA GELİŞİYOR

Capital (Turkey) - - PROJEKSIYON -

RAKAMLAR OLUMLU

Yeni yapılan yollar, kentsel dönüşüm, inşaat sektöründe artarak devam eden yatırımlar aydınlatma sektörünü olumlu etkiledi. Sektör bu gelişmelerle 2014 yılında yine Türkiye ortalaması üzerinde büyüdü. Çevre pazarların da büyümesiyle aydınlatma pazarının ihracatı son 3 yılda yüzde 25 civarında büyüyerek düzenli artış gösterdi. 2014 yılı ihracatı ise 2013’e göre yaklaşık yüzde 7 artarak 253,8 milyon dolar seviyesine ulaştı.

LED HAMLESİ

Enerji Bakanlığı aydınlatma sektörünü etkileyecek çok ciddi bir hamleyle 6,5 milyon sokak lambasını LED ile değiştirme kararı aldı. Böylece orta vadede deşarj esaslı ışık kaynaklarının LED’e dönüşeceği ve 5 yıl içinde sokak lambalarında dönüşümün tamamlanacağı hesaplanıyor. Bu sayede Türkiye’de ölçek ekonomisinde üretim yapabilen firmaların sayısı artacak.

ÜS HEDEFİ

LED dönüşümü ile birlikte daha ileri gitmeyi hedefleyen aydınlatma sektörünün 2015 yılı için büyüme beklentisi yüzde 10 civarında. Sektör, 2015 ihracatında ise yüzde 9 civarında bir artış öngörüyor. Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği’nden yapılan açıklamada (AGİD), “Orta vadede hedefimiz ülkemizi AB ülkeleri için aydınlatmada üretim üssü ve çevre coğrafyalar için dağıtım merkezi yapmak” deniyor.

YÜZDE 5 BÜYÜDÜ

Fast food sektörü, 2005’ten sonra hızlı bir büyüme sürecine girdi. Evlere servis hizmetinin popülerleşmesi, yeni restoran yatırımlarıyla birleşince pazarın çehresi de değişmeye başladı. Pazar, her yıl ortalama yüzde 5 oranında büyüyor. Türkiye’de hazır gıda sektörü 33 milyar TL’lik bir hacme sahip. Fast food sektörü bu pastadan 3,4 milyar TL’lik bir pay alıyor.

BEKARLARIN TERCİHİ

Bekar yaşayan ve çalışan kesimin artması, yaşam şekli ve alışkanlıkların değişmesi hazır yemek ve evlere servis sektörüne ilgiyi artırmaya devam ediyor. Düşük fiyat politikası nedeniyle pek çok markanın kalitesi çok yüksek olmayan ürünleri tüketiciyle buluşturuyor olması ise sektörü zora sokan etmenlerden.

HIZLI GELİŞİYOR

Fast food sektöründeki kârlılıklar yüzde 12-17 seviyelerinde. 2008’den bu yana sektördeki kârlılık oranlarında büyük değişiklik yaşanmıyor. Ancak nakit işleyen bir sektör olduğu ve 24-30 ayda yatırımın geri dönüşü alındığı için yatırımcıları cezbediyor. Little Caesars Genel Müdürü Banu Arıduru, “Türk tüketicisi de bu ürünleri seviyor ve kendine yakın buluyor. Bu nedenle sektörün istikrarlı gelişimine devam edeceğini öngörüyoruz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.