İŞ GÜCÜNE SINIRLI KATILIM İŞSİZLİĞİ DÜŞÜRDÜ

Capital (Turkey) - - KONJONKTUR -

evsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı şubat ayında yüzde 10,2 olarak gerçekleşti. Bu oran ocak ayında da aynı seviyedeydi. Yani aylık bazda bakılırsa şubat ayında bir değişiklik yaşanmış değil. Ancak iş gücü piyasası istatistiklerinde şubat ayı verileri aynı zamanda yılın ilk çeyreğine ilişkin verileri oluşturuyor. Çeyreklik bazda bakıldığında ise ilk çeyrekte işsizlik oranında 0,4 puanlık düşüş yaşandığı görülüyor. Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı geçen yılın son çeyreğinde yüzde 10,6 düzeyindeydi.

Ekonomide geçen yılın bahar aylarında başlayan yavaşlama işsizlik oranında önemli bir yükselişe neden olmuştu. 2014’ün ilk çeyreğinde yüzde 9,2 olan mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı, son çeyreğe gelindiğinde 1,4 puan daha yukarıdaydı.

İş gücü piyasası verilerinin ayrıntılarına bakılırsa, bu hızlı yükselişten sonra 2015’in ilk çeyreğinde işsizlikte yeniden düşüş yaşanması, iş gücüne katılımın yavaşlamasından kaynaklanmış gibi görünüyor. Mevsimsel düzeltilmiş verilere göre, ilk çeyrekte iş gücünde sadece 90 bin kişilik artış yaşandı. Oysa geçen yılın son çeyreğinde iş gücüne 408 bin kişilik katılım olmuştu. Geçen yılın ilk çeyreğindeki artış ise olağanüstü boyutta ve 1 milyon 274 bin düzeyindeydi! Bu yıl her nasılsa iş gücüne katılımın bu kadar kısıtlı kalması, geçen yılın son çeyreğindekinden (296 bin) daha az (208 bin) bir istihdam artışıyla işsiz sayısında 118 bin kişilik düşüş yaşanmasını sağladı.

Mevsimsel düzeltilmiş verilerde iş gücüne katılımın uzun dönem ortalaması yaklaşık 200 bin kişi olarak çıkıyor. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde iş gücüne katılımın ilk çeyrekteki kadar sınırlı kalması olasılığı çok fazla değil gibi görünüyor. Bu durum ilk çeyrekteki düşüşün geçici olduğunu ve işsizliğin yakında yeniden yükselişe geçebileceğini düşündürüyor.

İşsizlikte kalıcı bir düşüş yaşanması, ancak ekonominin yeniden canlanmasıyla mümkün. Ekonomideki büyüme hızlandığında yaratılan istihdam da artıyor ve işsizlik düşüyor. Türkiye genç bir nüfusa sahip olduğu için iş gücüne katılım genelde yüksek seyrediyor. Yapılan araştırmalar iş gücüne yeni katılanlara iş bulunabilmesi ve dolayısıyla işsizlik oranının sabit kalabilmesi için bile Türkiye’de her yıl yüzde 5-6 arasında büyüme gerektiğini gösteriyor. Ekonomideki büyüme bu oranın altında kaldığında işsizlikte mutlaka yükseliş yaşanıyor. Ekonomideki büyümenin bu oranın altında kaldığı son iki yılda işsizliğin gerçekten yükselmesi de bunu doğruluyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.