“ZAMANIMIN YARISI VAKIF VE ÜNİVERSİTEYE AİT”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞI -

fazla vakit ayırıyorum bu işlere. Benim zamanımın yarısından biraz fazlasını holding alıyor. Diğer kalanını ise Sabancı Vakfı ve Sabancı Üniversitesi… Ancak ben hafta sonlarımı, çalışma zamanımın dışını da bu işe ayırıyorum. Sabancı Üniversitesi benim hayatımda çok önemli bir proje. Bu nedenle oraya harcadığım zamanı saymıyorum açıkçası. Bu konularda tatil olmaz ki… Cumartesi, pazar bir şey gelir aklıma arkadaşlarımı ararım. Bu iş sabah 9 akşam 5 işi değil. Sadece benim için değil, rektöründen genel sekreterimize, vakfın genel müdüründen ekibine tüm çalışma arkadaşlarım için de bu durum böyle.

Başarılı bir hayırseverlik ya da sivil toplum çalışması için strateji, hedefler ve planlar kadar, insanların gönül vererek çalışması gerekir. Gönül vererek yapınca ancak fark yaratılır ve bizim aradığımız “gönül payı” alınır. artırılması” konusu olarak ortaya çıktı.

Türkiye, girişimci ruhu olan bir ülke. Birçok dernek gönülden kurulmuş, ancak yönünü tam olarak bulabilmiş değildi. Onların geliştirilmesi, proje yapmayı öğrenmesi, bizden ve dünyadan fon alabilmeleri, aldıkları fonu toplumsal gelişmeye aktarabilmeleri ve yaptıklarının sonuçlarını ölçmeleri son derece önemliydi.

Bu stratejik kararın ardından mı Hibe Programları devreye girdi?

Evet, 2005 yılından sonra Hibe Programlarını devreye alarak bunu başardık. Şimdi memnuniyetle görüyoruz ki; bize sivil toplumun “annesi” diyorlarmış. Anne gibi karşılıksız verdi-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.