“ÖLÇÜMLEME ÇOK ÖNEMLİ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞI - ZERRİN KOYUNSAĞAN / SABANCI VAKFI GENEL MÜDÜRÜ

rum. Vakfın çalışmalarını her zaman övgüyle anıyorlar. Bunun dışında, sosyal yatırımlarımızla 1,5 milyar doların üzerinde kalıcı değer yarattığımızı söyleyebilirim. Ancak, her zaman söylediğimiz gibi paradan daha önemli olan, yapılan işlere verilen emek, kaç kişinin hayatında fark yaratabildiğiniz ve sosyal kalkınmaya ne kadar katkı yaptığımızdır.

Vakıf çalışmalarının sizin “iyi şirket” olmanıza ne tür katkısı oldu sizce?

Yeni, değişen dünyayı iyi okumak lazım… Bizim çalışanlarımızın yaş ortalaması 37. Müdür ve müdür altı çalışanlarımızda ise bu rakam 32’lere iniyor. Bu gençler farklı düşünüyor, farklı bakış açılarına sahipler. Onlar gönül payı istiyor. Ben şirket içinde “İşte Eşitlik” programını açıkladığımda çok olumlu e-mail’ler geldi. Y kuşağının sadakati düşük deniyor. Ancak bunun bir nedeni var. Onlar artık birçok göstergeye bakıyor, sadece parayla ilgili değiller. Çalışmaktan gurur duyacakları, evrensel değerleri olan, sürdürülebilirliğe önem veren ve ülkesine sorumluluk duyan şirketlerde çalışmak istiyorlar.

Yatırımcımız, çalışanımız ve tüm paydaşlarımız biliyor ki Sabancı uzun vadeli bakan bir şirket. Onlar da bize uzun vadeli bakıyor. Biz

FARKLI DEĞERLENDİRMELER

Biz vakfımızın projelerinde ölçümlemeye büyük önem veriyoruz. Proje bazında baktığımızda ilk önce ön test ve son test dediğimiz değerlendirmeleri yapıyoruz. Örneğin Mor Sertifika diye bir programımız var. Orada öğretmenlerimize yönelik bir eğitim programı yapıyoruz. Bu eğitime girmeden önce öğretmenimiz ne düşünüyordu, eğitimden bir hafta sonra düşünceleri nasıl değişti bunlara bakıyoruz. Bunun yanında çocuk yaşta evlendirilen kızlarla ilgili Muş Kadın Çatısı Derneği’nin hibe desteğimiz ile yürüttüğü projede 20 kızdan 14 tanesinin okula dönmesini başarmış durumdayız. Bu çok önemli bir rakam.

ENGELLİ VATANDAŞLARA DOKUNDUK

Ayrıca engelliler üzerine projeler yapan Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği var. Biz onların engellilerle ilgili projesini destekledik. Engellilerin erişim sorunlarıyla ilgili bir rapor hazırlandı. Bunu gidip mecliste anlattılar. Tüm bu çalışmaların sonucunda yeni bir düzenleme yapıldı. Engellilere ödenen tekerlekli sandalye bedeli 250 TL’den 2 bin 250 TL’ye; akülü sandalye bedeli ise 2 bin TL’den 10 bin TL’ye artırıldı. Bu çok önemli bir etki mesela. Bu çalışmamızla bütün engelli vatandaşlara dokunmuş olduk. içinde bulunduğumuz işlerde kalıcı, fark yaratan ve sürdürülebilir üstünlükler sağlayan bir şirket olmak istiyoruz. Böyle bir misyonumuz ve hedefimiz var. Süreklilik, şeffaflık ve güven çok önemli. Gerek çalışanlarımızda, gerekse de iş ortaklarımızda buna önem veriyoruz. Sonuçta Sabancı Ailesi’nin bir parçası oluyorlar. Örneğin bayiler tarafında, çok sevindiricidir ki üçüncü jenerasyon bayiler işe başladı. En önemlisi kadınlar geliyor her alanda.

Kadınların çalışma hayatındaki yeri konusunda size önemli bir rol biçilmiş durumda. Bu, sizi memnun ediyor mu?

Ben iş hayatına 1978 yılında başladım. Başlarda bu konunun önemini çok fark etmedim. Yönetici olarak katıldığım toplantılarda, şirket içi ve şirket dışı, ilk ve tek kadın olduğumu gördükçe, çalışma hayatında kadının yeterince yer almadığının daha iyi anladım. Kadın konusunda ilk kez 90’lı yılların başında bir uyanış yaşadım. Kordsa’da Dupont’la ortak olduk. Dupont’takiler beni kendi bünyelerinde çalışan kadınlara konuşma yapmaya davet etti ve bana rol model olduğumu söylediler. Akıllı soru çok önemlidir. Akıllı sorular ve bu akıllı davet beni düşünmeye itti. Orada pek çok mühendis kadın tanıdım. Dupont 180 senelik bir şirket. İlk kez bir kadın CEO 5 yıl önce göreve geldi. Aslında üst yönetimde görev alan kadınlar açısından bakarsanız Türkiye olarak çok geri değiliz. Bu konuşmanın ardın-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.