“CİROYU 2 KATINA ÇIKARACAĞIZ”

Capital (Turkey) - - ARASTIRMA - YAHYA ÜZDİYEN / DOĞAN HOLDİNG CEO’SU

Devler 2015’te de çift haneli büyüme bekliyor. Bazı gruplar yıla dair oldukça iyimser beklentilere sahipken bazıları temkinli… İlk yarının seçim atmosferinde geçmesi, yurtdışı pazarların hala toparlanamaması temkinliliğin ana kaynağı. Birçok grup önünü net görebilmek için yılın ikinci yarısına odaklanmış görünüyor.

Ancak her şeye rağmen inşaat ve enerji sektöründekiler büyümede hız artırma peşinde.

Nurol bu yıl yüzde 60, IC yüzde 40, Limak yüzde 30, Eroğlu yüzde 25 büyüme hedefiyle yol alıyor. Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, kredi koşullarında iyileşme, istihdam ve petrol fiyatlarında düşüşün iç tüketimi

YALIN YÖNETİME GEÇİŞ

Doğan Holding’in 2014 yılında konsolide cirosu yıllık bazda yüzde 7,3 artarak 3 milyar 543 milyon TL oldu. Günümüzde yalın yönetim modellerine geçiş ve bu sayede sağlanan sinerji ve verimlilik artışı önemini her geçen gün daha fazla hissettiriyor. Bu kapsamda 2014 yılında Doğan Holding ve DYH birleşmesinin giderlerimizde azaltma yarattığını ve daha yalın bir yönetim modelinin de verimliliğimizi artırdığını gördük.

FIRSATLAR TAKİP EDİLİYOR

Bu kapsamdaki çalışmalarımıza 2015 yılında da devam ediyoruz. Yazılı basındaki 2 büyük şirketimiz olan Hürriyet Gazetecilik ve Doğan Gazetecilik’in birleşmesi yönünde karar aldık. Söz konusu birleşmenin tamamlanmasıyla holding düzeyinde gerçekleştirdiğimiz sinerji ve tasarrufu birleşme sonrasındaki yazılı basın şirketimizde de sağlayacağımızı düşünüyoruz. Doğan Holding’in ana işkolları medya, enerji ve perakende olup, bu sektörlerdeki fırsatlar takip ediliyor. 2014 yılındaki büyümemiz enerji, perakende ve diğer faaliyet alanlarımızdan kaynaklanıyor.

ENERJİNİN ORANI ARTACAK

Bu yıl enerjide özellikle akaryakıt sektöründeki Aytemiz ortaklığımızdan kaynaklanan önemli bir büyüme bekliyoruz. Aytemiz olarak hedefimiz akaryakıt sektöründe kısa vadede ilk 5’e girmek. Başta medya olmak üzere diğer sektörlerde ise kârlılığımızı artırarak güçlü piyasa konumumuzu sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki yıllarda enerji grubumuzun toplam gelirimizdeki oranının artacağını söyleyebiliriz. Toplam grup olarak ise kârlı ve sürdürülebilir büyümeyle gelecek 5 yılda mevcut ciromuzu en az 2 katına çıkaracağız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.