“BU YILIN GÜNDEM MADDESİ ODAKLANMA”

Capital (Turkey) - - ARASTIRMA - DR. CEM KARAKAŞ YILDIZ HOLDİNG CFO’SU

Son yıllarda devler cephesinde dikkat çeken bir gelişme var. Neredeyse tüm gruplar büyümenin yenilikçi işlerden

BÜYÜMENİN YÖNÜ

2014 yılında, iş süreçlerimizde verimliliği artırmaya yönelik çalışmalarımız, satın alma ve ortaklıkların da sağladığı ivmeyle yüzde 30’a yakın bir büyüme elde ettik. Brüt satışlarımız 15,7 milyar TL’den 20,5 milyar TL’ye, yurtdışı satışlarımız 3,1 milyar TL’den 5,3 milyar TL’ye ulaştı. 2014 için sabit sermaye yatırımımız 924 milyon TL.

SAHAMIZ GENİŞLEDİ

2014’ün en önemli gelişmesi United Biscuits’ı almamız oldu. Bu alımla 4 kıtada, 4 milyar tüketicinin yaşadığı bir coğrafyada faaliyet göstermeye başladık. Çalışan sayımız 46 bine, fabrika sayımız 72’ye ulaştı. Oyun sahamız büyüdü, dünyanın üçüncü en büyük bisküvi şirketi haline geldik. United Biscuits satın alımı sonrasında 2015 planlarımızı yeniden ele aldık. Bu yılın en önemli gündem maddesi, doğal olarak United Biscuits ile birlikte sinerji ve odaklanma oldu. gelmesi için çalışıyor. Yenilikçi yönlerini güçlendirmeye odaklanırken, verimlilik ve kârlılık odaklı iş yapmaya özen gösteriyorlar. Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, “2015 ve sonrasında tüm şirketlerimizde inovasyon ve verimlilik odaklı güçlü bir büyüme trendi öngörüyoruz” diyor. Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur, bu yıl çift haneli büyürken uygulamaya başladıkları Piyasa Odaklı Kârlılık Yönetim Sistemi’nin pozitif etkilerini almaya başladıklarını anlatı-

YENİ AÇILIMLAR

Odaklanma stratejisi çerçevesinde bazı şirketlerimizdeki hisselerimizi satma yoluna gidebileceğimizi açıklamış ve 2014’ün son günlerinde Dosu Maya’nın devrini tamamlamış, marinaların satışı için yol almıştık. Ak Gıda’nın satışını da geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdik. 2015, bizim için aynı zamanda kültürel değişim ve yeni coğrafyalara açılma yılı olacak. 2015 yılında yüzde 15 civarında büyüme hedefliyoruz. 2015 için öngörülen sabit sermaye yatırım rakamımız 1,3 milyar TL.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.