“VERİMLİLİĞE ODAKLANIYORUZ”

Capital (Turkey) - - ARASTIRMA - TUNCAY ÖZİLHAN / ANADOLU GRUBU YKB.

YATIRIM FIRSATLARI

Anadolu Grubu’nun 2014 yılı kombine cirosu, 13,1 milyar TL olarak gerçekleşti. Anadolu Grubu her zaman yeni yatırım fırsatlarını değerlendirmeyi sürdürüyor. Verimliliğe odaklanıyoruz. Grup olarak özellikle perakende sektöründe bir büyüme hedefimiz olduğunu söyleyebiliriz.

YOĞUNLAŞILACAK BÖLGELER

Grubumuz için 2015, şu ana kadar 2014 yılı sonuçlarımız ışığındaki stratejik planlamalarımızda öngördüğümüz şekilde devam ediyor. Yeni yatırım kararlarımızı uyguladığımız, operasyon coğrafyamızda özellikle yeni tesis yatırımlarımızı gerçekleştirdiğimiz bir yıl geçiriyoruz. Özellikle içecek grubumuzun yeni tesis yatırımları, Pakistan, Tacikistan ve Kazakistan gibi bölgelerde yoğunlaşıyor.

YENİ SEKTÖRLERİN DURUMU

Önümüzdeki dönemde de portföyümüzde amiral gemisi olarak yer alan içecek grubu, yurtdışı operasyonlarında büyümeyi hedeflemekte, faaliyet gösterdiğimiz perakende, otomotiv ve diğer sektörlerde de yurtiçinde önemli oyuncular arasında olmak istemekteyiz. Buna ek olarak yakın zamanda Türkiye’de tarım ve gayrimenkul sektörlerine, Rusya’da kırtasiye sektörüne, Gürcistan ve Türkiye’de ise enerji sektörüne yatırımlarımız oldu. İlave edilen bu sektörlerin de önümüzdeki yıllarda grup portföyünde önemli pay oluşturması planlanıyor. hedefi ise 10 milyar TL’nin üzerinde bir ciroya sahip olmak. Kale, Index, Özdilek ve Yıldızlar Yatırım Holding de gelecek 5 yılda cirosunu 2’ye katlamak niyetinde olan gruplar.

En büyükler bu hacimlere ulaşırken büyümeyi önemli oranda yurtdışından sağlamak istiyor. 2023 için 10 milyar dolarlık ciro hedefi koyduklarını açıklayan LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, bu rakama Türkiye’de 500 yurtdışında ise 1.000 mağaza ile ulaşacaklarını belirtiyor. Acıbadem Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar da 5 yılda cirolarını katlarken, stratejik hedeflerini şöyle açıklıyor: “Acıbadem marka ve kalitesini hem yurtiçinde hem yakın coğrafyalarda yeni lokasyonlara taşımaya devam edeceğiz.” Eroğlu Holding’in büyümesi de ağırlıklı yeni pazarlardan gelecek. Uzakdoğu ülkelerinin yatırımda öncelikleri arasında olduğunu açıklayan grubun başkanı Nurettin Eroğlu, “Yatırımlarımızı özellikle Çin’de yoğunlaştırmayı hedefliyoruz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.