GIDADA BÜYÜTECEK TRENDLER

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca Pınar Enstitüsü’nü hayata geçirdik. Sağlıklı beslenme ve üreticilerin eğitim çalışmalarını yürütüyor. Toplumsal katkı için oluşturulmuş bir kurum.

2014’te ihracatta nasıl bir yıl geçirdiniz? 2015 nasıl gidiyor?

İhracata çok önem veriyoruz. Türkiye’nin ihracatını artırmak da en büyük hedeflerimizden biri. Süt sektörünün toplam ihracatının yüzde 21’ini Pınar tek başına yapıyor. İhracatımızın büyük kısmı peynir ihracatı. Süt ve süt ürünleri olarak Türkiye’nin toplam ihracatı 170 milyon dolardı. 2014 yılında Yaşar Topluluğu yurtdışı gelir toplamı yaklaşık 160 milyon dolar. Körfez ülkeleri yani Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt başta olmak üzere Irak, Türk Cumhuriyetleri, KKTC, Almanya ve İngiltere’ye ihracat yapıyoruz. 2015 yılında Rusya’ya ihracat yapmaya başladık.

Labne peynir ürününüzle Ortadoğu’da çok başarılısınız. Sınır ötesi için nasıl bir stratejiyle hareket ediyorsunuz? Sınır ötesinde neler olabilir? Fırsatları izliyor musunuz?

Evet labnemiz Ortadoğu’da çok başarılı. Diğer peynirlerimizle de başarılı olduk. Ayrıca yeni Avrupa Birliği’nden ihracat için onay aldık. Pınar olarak ilk ihracatımızı İngiltere’ye beyaz peynir ve labne olarak gerçekleştirdik. Rusya için de onay aldık ve ilk sevkiyatımızı yaptık. Yurtdışında peynir ağırlıklı pazar geliştirme çalışmalarımız var.

Almanya’da Pınar markasıyla fason üretim

AMBALAJLI GIDA BÜYÜYOR

Süt sektöründe ve ambalajlı gıdada büyüme oldu. Modern fabrikalarda işlenen ve ambalajlı satılan süt ve süt ürünleri oranı yüzde 56’ya yükseldi. Tüketicinin beslenme alışkanlıklarındaki değişimle daha sağlıklı ve ambalajlı gıdaya talep artıyor. Özellikle ambalajlı peynir sektöründe büyüme görüyoruz. Toplam ambalajlı peynir pazarı 2014’te miktar bazında yüzde 6,3 büyürken Pınar peynirde yüzde 7,7 büyüdü.

EV DIŞI TÜKETİMİN YÜKSELİŞİ

Ayrıca dağıtım kanallarında, müşterilerde değişim oluyor. Tüketicilerin ev dışında tüketim alışkanlıklarında bir değişim var. Ev dışı tüketim büyüyor. Biz de bu doğrultuda 2013 yılında Pınar Profesyonel adıyla bir ürün gurubu oluşturduk ve müşterilerimize daha iyi hizmet sunmak için ürün çeşidimizi artırdık. Ev dışı kanalda büfeler, restoran, otel, okul gibi çok farklı ev dışında tüketim yapılan yerler var.

50 MİLYARLIK DEV PAZAR

Türkiye’de toplam ev dışındaki gıda tüketiminin ölçümü pek yapılamıyor. Konuştuğumuz pazar payları hep perakende payları. Ipsos tarafından yapılan Foodservice Monitor Araştırması’na göre ev dışı tüketim pazarının yaklaşık 50 milyar TL cirosu bulunuyor. Bizim gıda grubunun cirosunun yaklaşık yüzde 30’u ev dışı tüketim kanalından geliyor. Türkiye’de çok büyük bir ambalajsız pazar da var. Onun için Türkiye’nin toplam pazarının ifade edilmesi biraz güç

SAĞLIK VE REGÜLASYONLAR

Tüketicilerin daha sağlıklı beslenme beklentileri artıyor. Bu doğrultuda okul kantinlerine yönelik getirilen kurallar var. Türkiye’de bu alandaki kurallar da iyileşiyor, düzenlemeler yapılıyor. Bu da süt sektöründeki markalar için büyük potansiyel doğuruyor. Okul kantinlerinde bazı ürünler için kısıtlamalar geldi. Çocukların daha sağlıklı ürünleri tüketmelerinde bir artış oluyor. Sütlü içeceklerin büyüme potansiyeli yüksek.

YAŞLILARA, HASTALARA ÖZEL ÜRÜN

Yaşam süresinin artmasıyla birlikte her yaş grubuna yönelik hedeflerimiz de artacak. Yani hastanelere özel tek kullanımlık ürünlerimiz var. Sağlık sektörüne yönelik yağsız yoğurt, yağsız ayran gibi ürünlerimiz bulunuyor. Fonksiyonel gıdanın gelişimiyle birlikte tüketicilerimize daha iyi ürünler sunmaya çalışıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.