“KİRA ÖDEMELERİ OLUMSUZ ETKİLENİYOR”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - SÜLEYMAN ORAKÇIOĞLU ORKA GROUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI

GÜVENDEKİ İNİŞ VE ÇIKIŞ

Dövizdeki artış özellikle alışverişa merkezindekimer kiraları ve kira ödemelerini olumsuz etkiliyor. Çünkü rakamlar giderek artıyor. Tüketici güven endeksindeki inişler ve çıkışlar da bir diğer önemli parametre. Burada şunu ifade edebiliriz ki özellikle 2014 ila 2015 yılına baktığımız zaman tüm sektör genelinde yüzde 2’lik ve yüzde 3’lük bir artış olduğunu görüyoruz.

KAYITLI EKONOMİYE GEÇİŞ

Fakat organize ve modern perakendede bu rakam yüzde 14’leri bulabiliyor. Yani, şu anda özellikle modern perakendedeki bu oranın artması kayıtlı ekonomiye geçişi gösteriyor. Bunların dışında en çok vurgulamak istediğim, sektörde insan gücü konusunda eğitime fazla önem verilmemesi. Üniversitelerimizin sürekli olarak işletme fakültelerini çoğaltması, perakende konusunda yeni bölümler açmaması önemli bir eksiklik. cağını ve büyüyeceğini düşünüyor.

Turizmciler cephesinde ise gündem tümüyle Rusya krizine kilitlenmiş görünüyor. Limak Turizm Grubu Koordinatörü Kaan Kavaloğlu, Rusya’daki ekonomik kriz nedeniyle sektörün bu yılı büyüme ile kapatamayacağını belirtiyor. “Fiyatları yüzde 25-30 düşürdük ama buna rağmen turizmde gelecek kişi sayısında ve gelirde yüzde 10-15 düşüş olacak” diye konuşuyor. Artan rekabet de sektörleri hem zorlayan hem büyüten bir unsur olarak gündemde öne çıkıyor. Yalıtım sektöründe bu yıl bazı değişimler yaşandığını belirten ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, iç pazarda rekabetin artması sonucu pazarın daraldığını anlatıyor. “Öte yandan sektördeki kapasite kullanım oranlarının düşmesi satış vadelerinin uzamasına neden oluyor. Değişen kur endeksleri nedeniyle maliyetlerin artması, iklim koşullarının sertliği gibi durumları da üst

YURTDIŞINDA MAĞAZALAŞMA

Uzun vadeli gündemde sektörde yurtdışındaki mağazalarımızın sayısını artırmak var. Mağazalarımızın sayısı şu an 3 bin, bu rakamın 2 yıl içinde 5 bine çıkması planlanıyor. Bunun için önce insan kaynağını alt yapısını oluşturmamız gerekiyor. Yoksa sadece geçici olarak mağazaları açıp kapatırız. Bundan öteye gidemeyiz. Bu doğrultuda şirketlerin mutlaka kurumsallaşması gerekiyor. üste koyduğumuzda kârlılık düşüyor. Bu koşullarda da en önemli faktör olarak rekabet ön plana çıkıyor” diyor.

Eğitim sektöründe gündem özelleşme ve özel eğitim sektöründe büyüme. Son yıllarda özelleşme konusunda önemli adımlar atıldığına dikkat çeken Bahçeşehir Koleji CEO’su Devrim Karaaslanlı, özel eğitime getirilen teşviklerle sektörün ciddi bir büyüme eğilimine girdiğini belirtiyor. Bunun sonuçlarını da şöyle paylaşıyor: “Özel eğitim kurumlarının sayısı giderek artıyor ve rekabet yükseliyor.” Şirketler bugünlerde en çok kârlılık konusunda zorlanıyor. Bu nedenle gündemin baş sırasındaki konulardan biri de kâr. Gıdadan ilaca, beyaz eşyadan tekstile tüm sektörler düşen kârlılıkları yükseltmenin yollarını arıyor. Fast food sektörüne yatırımın dışardan kârlı ve cazip göründüğünü belirten McDonald’s Genel Müdürü Dilek Dölek, gerçekte ise sektörde kârlı büyüyebil-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.