“KONSOLİDASYONLAR ARTACAK”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - MEHMET SONGÖR MAKRO MARKET YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Uzayan vadeler gündemden düşmüyor. Neredeyse tüm sektörler bu durumdan muzdarip. Ev tekstilinde gündemin en önemli konusunun iç pazarda vadelerin uzaması olduğunu dile getiren Sümaş Tekstil Genel Müdürü Nuri Turgut, bu gelişmenin finans anlamında sıkıntı yarattığını öte yandan risk oranlarının da olması gerekenin çok üzerine çıktığını söylüyor. Akbulut Holding Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Akbulut da çevre ülkelerdeki sıkıntıların pazarlarını olumsuz etkilediğine değiniyor. Pazar kayıplarının ödeme sıkıntılarına, vadelerin 6 ay ve üzerine çıkmasına yol açtığını söylüyor.

Tekstil sektörünün genelinde ise karşı-

KÂRSIZLIK SENDROMU

Perakende sektörünün sürekli gündemi haline gelen hususların başında kârsızlık sendromu var. Kiraların yükselmesi giderlerin artması ve rekabet gibi... Ayrıca ppersonel bulamamak da sektörümüzün önemli gündemlerindengün biri. Yine sürekli gündemlerimizden biri pazar daralması. Aslında saydığımız tüm bu gündemler birbirinin tetikleyicisi durumunda. Pazar daralması ise hepsinin nedeni.

KIRAN KIRANA REKABET

Konjonktürel olarak talebin düşmesi birçok sektörde gündemi yeniden belirledi.

Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı, siyasi istikrarın belirsizliği, Euro-dolar paritesinin hareketliliği ve komşu ülkelerdeki gelişmelerle vadelerin uzamasının sektörde öne çıkan konu başlıkları olduğunu söylüyor. Sektörde kârlılıkla birlikte talebin de düştüğünün altını çiziyor.

Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem de perakende sektörünün kur dalgalanmalarından etkilendiğini açıklıyor. Yerli tüketicinin ani kur değişimine temkinli olarak tepki verdiğini anlatıyor.

Konut sektöründe arz her geçen gün artarken talebin düşmesi konut stokunu tehlikeli bir yükselişe sürüklemiş görünüyor. Bu stokun satışa uygun bir ortam hazırlanarak hızla azaltılması gerektiğini savunan Avrupa Şirketler Grubu Başkanı Ediz Giray, “Bu durum hem nakit akışı sıkıntısı yaşayan şirketlerin önünü açacak hem sektörümüzün tedarikçileri vasıtasıyla ekonomiye para pompalanmış olacak” sözleriyle görüşlerini dile getiriyor.

Sürekli yeni mağazaların açılması pazarın daralmasına neden oluyor. Pazarın daralması ciroların düşmesini beraberinde getiriyor. Cirolar düşünce artırabilmek için kıran kırana fiyat rekabeti oluşuyor. Fiyat rekabeti kâr marjlarını düşürüyor. Marjlar düşünce kârlılık ortadan kalkıyor.

ÖDEMELER DENGESİ

Ödeme dengesini korumak için azalan ciroları yükseltmek gerekiyor. Mevcut ciroları yükseltemeyen şirketler, çareyi yeni şubeler açarak ciroyu artırmakta buluyor. İşte bu da pazar daralmasına yol açıyor. İşte kısır döngü dediğimiz şey, tam da bu olsa gerek.

REHABİLİTE EDİLMELİ

Perakende sektörünün uzun vadede gündeminde, çıkmış olan perakende yasasının tekamülü var. Ama asıl çözüm, sektörün rehabilite edilmesi. Perakende yasasının özellikle kontrolsüz büyüme ve pazar daralması konularına sağlıklı çözümler üretecek şekilde yapılandırılması gerekecek. Doğal süreçte ise konsolidasyonların artacağı görülüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.