“MEVZUAT GÜNCELLENMELİ”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - SELİM ŞİPER İPRAGAZ GENEL MÜDÜRÜ LPG, güvenli olduğu kadar muadil yakıtlarla kıyaslandığında çevreyle en dost yakıtlardan... Sosyal anlamda LPG kullanımına yönelik gereken yönlendirici ve özendirici düzenlemelere ilişkin teşvik edici politikaların yalnı

Bu yıl birçok sektörün gündeminde yasal düzenlemeler ve bu düzenlemelerin etkisi var. Bazı sektörler yeni düzenlemelerin etkisiyle daha fazla büyüme ve derinleşme peşinde… Örneğin bireysel emeklilikte en sıcak gündem maddelerinin başında vakıf, sandık gibi kuruluşların fonlarını bireysel emeklilik sistemine (BES) aktarma süreci yer alıyor. Şu ana kadar aktarım kararı alan 8 vakıftan 6’sının BES’e geçtiğini açıklayan Avivasa Genel Müdürü Meral Eredenk Kurdaş, “Bu imkandan yararlanabilecek yaklaşık 85 vakıf ve sandık olduğu dikkate alındığında bu kurumların sistem için gerek fon büyüklüğü gerek katılımcı sayısı açısından ne kadar büyük ve önemli bir potansiyel barındırdığı görülebilir” diye konuşuyor.

Katılım bankacılığında ise en çok sunulan ürün sayısının yetersizliği konuşuluyor. Albaraka Türk Genel

DÜZENLEME DEĞİŞMELİ

Kanunun 17’nci maddesi petrol piyasası ile eşgüdüm sağlayacak şekilde düzenlenmeli, lisans iptaline giden düzenleme değiştirilmeli. LPG’nin farklı kullanım alanlarının önü açılmalı. Uyum maliyetlerinin sektöre etki analizi değerlendirilmeli. Kayıt dışı uygulamalara fırsat verilmemeli.

TEŞVİK EDİCİ POLİTİKALAR

SORUNLAR ARTIYOR

Sektörümüzün geleceği için ilgili yasal mevzuatların gelişen teknoloji ve pazar koşulları çerçevesinde güncellenmesi gerekiyor. LPG Piyasası Kanunu kapsamında 3 yıla yaklaşan bir süredir gündemde olan maddeler için görüş birliği sağlanmış olmasına rağmen gündeme alınamaması çözüm bekleyen sorunların artmasına neden oluyor. Müdürü Dr. Fahrettin Yahşi, ürünlerin yaygınlaştırılması ve yasal altyapıların oluşturulması için düzenleyici otoritenin ve sektör oyuncularının kat edeceği önemli bir yol olduğunu belirtiyor. “Bu kapsamda sektöre yeni oyuncuların girmesi, yeni ürünlerle piyasada derinleşme sağlanması sektöre yeni bir ivme kazandıracak” diyor. Öte yandan bazı yasal düzenlemeler ise sektörlerin gündeminde olumsuz boyutlarıyla yer alıyor. Gıdadan faktoringe, züccaciyeden ayakkabıya birçok sektör bu kategoride… Makarna üreticileri KDV oranının yüksekliğinden şikayetçi. Makarnanın, benzer ürünler olan pirinç ve bulgura göre yaşadığı KDV dezavantajının gündemlerinde olduğunu belirten Barilla Genel Müdürü Güneş Karababa, makarnaya uygulanan KDV’nin yüzde 8 iken diğer ürünlere uygulanan KDV oranının yüzde 1 olduğunu ifade ediyor. “Ayrıca önemli gündem maddelerimizden biri de bu yıl yüzde 24 oranında düşen makarna ihracatı. Bu durum tüm şirketlerde ciddi sıkıntılar yaratmış görünüyor” diyor. Ayakkabıda cari açığı düşürmek için ithalata getirilen yeni vergi ve uygulamalar da sektörde en çok tartışılan konu başlığı. Hotiç CEO’su Alihan Hotiç, bu durumun özellikle Uzakdoğu’dan ürün getiren birçok markayı etkilediğini söylüyor. Ancak yerli üretimde ise ciddi bir hareketlenme sağladığının da altını çiziyor. Benzer bir durum züccaciyede yaşanıyor. Sektörde çatal-kaşık takımlarına getirilen yüzde 25’lik ek verginin diğer ürün gruplarına da getirileceğine yönelik söylentilerin hakim olduğunu anlatan Bernardo Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Sözen, “Bu durum piyasanın tekelleşmesine katkıda bulunacak” diyor. Son dönemde yasal düzenlemelerden en çok etkilenen sektörlerden biri de faktoring. Çek kanununun değişmesiyle faktoring sektöründe karşılıksız çıkan ve ödenmeyen çek tutarlarında ciddi bir artış söz konusu. Bu düzenlemenin sektörü olumsuz etkilediğini belirten Şeker Faktoring Genel Müdürü Bedri Eşsiz, “Ayrıca Maliye Bakanlığı’nın çözüme kavuşturmadığı, şüpheli alacak karşılığının gider yazılarak vergi matrahından düşülememesi uygulaması nedeniyle sektör vergi riski altında bulunuyor” diyor.

Leasingde de sorunlar gündemin ilk sırasında yer alıyor. Sektörde en çok büyüme ve kârlılığın konuşulduğunu ifade eden Siemens Leasing Genel Müdürü Bülent Taşar, leasingde beklenen büyüme rakamlarına hala ulaşılamamasından şikayetçi. “Sektördeki 2015 yılı büyümesinin reel bazda yüzde 8 -10 arasında olacağını tahmin eden Taşar, şöyle konuşuyor: “2007 yılı rakamı olan 8,4 milyar doların üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen hala o rakamları yakalayamadık. Umarım 2015 yılında artık bu psikolojik eşiği aşarız.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.