“KONSOLİDASYONLAR ARTACAK”

Capital (Turkey) - - PERAKENDE - MUSTAFA ALTUNBİLEK / TPF BAŞKANI

YÜZDE 10 ARTTI

Son 15 yılda, yerel perakendede market sayısı yüzde 10 arttı. Son yıllarda ekonomide yaşanan olumsuzluklara rağmen, çift haneli olarak büyümemizi düzenli sürdürdük. Geçen yıl, TPF (Türkiye Perakendeciler Federasyonu) olarak yüzde 14 büyüme oranına imza attık.

BİRLEŞME OLACAK

Kentsel dönüşüm ve şehirleşme oranındaki artışa paralel olarak konsolidasyonlar artarak devam edecek. Yerel perakendenin kendi içinde de birleşmeler yaşanacak.

YURTDIŞI HEDEFİ

BÜYÜKLER KAPANDI

2000’lerin başında, 2010’lu yıllara gelindiğinde yerel perakendenin kalmayacağı, perakende sektöründe tümüyle ulusal ve uluslararası perakendecilerin faaliyet göstereceği konuşuluyordu. Biz buna ısrarla karşı çıktık. Bugün geldiğimiz noktada yerel marketlerin yoluna hızla devam ettiğini, uluslararası marketlerin ise zamanla kapandığını gördük.

Yurtdışında yerel zincir atağı olacağını öngörüyoruz. Özellikle Türkiye’deki yerel perakende zincirlerinin Azerbeycan gibi komşularımızdan başlayıp buralarda yeni mağaza açma veya işbirlikleri yapma planları var. Orta ve uzun vadede hedefimiz perakendede dünya devleri arasında yer almak. Gönden, “Türkiye’de market tarafında yerel zincirlerin pazar payları oldukça yüksek. Türkiye’nin gıda ve kültür çeşitliliğini yerel zincirler müşterilerine daha iyi yansıtabiliyor. Buna karşın Migros, Carrefour gibi uluslararası zincirler çok keskin standartlara uymak zorunda kalıyor” diyor.

Türkiye’de perakende dünyasında önemli bir güç oluşturan yerel zincirlerin en yoğun olduğu şehirlerin başında İstanbul geliyor. CarrefourSA, Migros, Şok gibi birçok ulusal ve uluslararası perakende zincirinin kıyasıya rekabet ettiği pazarda 47 yerel perakende zinciri faaliyet gösteriyor. İstanbul’daki 47 yerel zincirin toplam satış noktası sayısı ise bini geçiyor. Buralarda 20 binin üzerinde personel çalışıyor. İstanbul’daki yerel zincirlerin toplam metrekare büyüklüğü ise 666 binin üzerinde.

İstanbul’dan sonra en fazla yerel zincir markasının bulunduğu şehirlerin başındaysa Bursa, Ankara ve Konya geliyor. Bursa’da 45, Ankara’da 25, Konya’da ise 18 yerel zincir faaliyet gösteriyor. Bölge bazında bakıldığında ise Türkiye’de Marmara’dan sonra en fazla yerel

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.