“DISCOUNT MAĞAZACILIKTA HIZLI BÜYÜYECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - PERAKENDE - MAHMUT KARA / ÇAĞRI HİPERMARKETLERİ YKB “Benim Çağrım” adıyla kendi markalarımızı üretiyoruz. Süpermarkette kendi tarzımız dışına çıkarak büyüyebileceğimiz diğer alan olan discount (indirim) mağazacılığı seçtik. Marmara Bölgesi’nde İstanbul’a yakın loka

GÜNDE 60 MÜŞTERİ

Bundan sonra en önemli büyüme alanlarımızdan biri discount mağazacılık olacak. Discount mağazalarda daha hızlı büyümek mümkün. Her gün 50-60 bin alışveriş yapan müşteriye hizmet ediyoruz.

“KENDİ MARKAMIZI ÇIKARDIK”

MARMARA’YA YAYILACAK

Son dönemde başta CarrefourSA olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası perakendecinin hedefinde yerel perakende zincirleri var. CarrefourSA, bu yılın başında önce Antalyalı yerel zincir 1e1’i, ardından da İsmar’ı bünyesine kattı. En son da geçtiğimiz ay Kiler’i satın aldı. Geçtiğimiz yıllarda yerel zincirler tarafında Uyum, Ardaş ve Reyon el değiştirmişti. Önümüzdeki dönemde de yerel perakende zincirleri tarafında daha çok satın alma ve birleşmenin yaşanması bekleniyor.

“Önümüzdeki dönemde yerli zincirler arasında konsolidasyonların artacağını söylemek yanlış olmaz” diyen Makro Market Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Songör de yerel zincirler tarafında marka sayısının fazla olduğunu belirtiyor.

Onur Group CEO’su Cemal Özen de perakende pazarının 2015’te yeni satın almalar ve ortaklıklarla daha da büyüyeceği kanısında. Yerel perakendeciliğin ve indirim mağazacılığının perakende sektöründeki pazar payının yükselteceğini söyleyen Özen, “Yerel perakendede şubeleşen, kurumsallaşmaya öncelik veren firmalar hayatlarına devam edebilecek” diyor.

Cushman&Wakefield Yönetici Ortağı Toğrul Gönden de sektörde birleşme ve satın almaların artacağı kanısında. “Perakendede rekabet arttı ve farklılaştı” diyen Gönden, sektördeki kâr oranlarının düşmesinin yerel zinciri konsolidasyona ittiğini söylüyor. Gönden’e göre pazardaki yeni satın almalarda kritik olan unsursa pazar payı olacak.

Peppers&Rogers Group Türkiye Genel Müdürü Selim Uçer de konsolidasyonların yanı sıra yerel zincirleri dijitalleşmenin etkileyeceğini söylüyor. Uçer, “Dijital dünyaya ayak uydurabilen, yerel ve taze ürünlerde farklılaşabilen ve müşterileriyle etkileşimi güçlü yerel zincirler varlıklarını sürdürebilecek. Geri kalanlar ise büyük zincirlerle rekabette zorlanacak ve büyük zincirlerle satış gibi opsiyonları değerlendirecek” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.