MAĞAZAYA HER GELENİ SATIŞA DÖNÜŞTÜRME PEŞİNDE

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA -

ŞİRKETLER, eçen yılın verilerine göre Türkiye’de tam 338 aktif AVM var. Bu yıl ortalama 30 AVM daha açılması bekleniyor. Alışveriş siteleri ise sanal dünyanın AVM’leri olmuş durumda. Alışveriş Yatırımcıları Derneği (AYD) verilerine göre 2014 yılında sadece AVM’leri ziyaret edenlerin sayısı 1,7 milyar kişi. Peki AVM’leri, mağazaları dolduran, internet sitelerini tıklayan bu milyonların ne kadarı satın alma gerçekleştiriyor? Bir mağazaya giren 100 ziyaretçiden kaçı alışveriş yapıyor?

Bu sorunun yanıtı, pazarlama uzmanlarının “convension rate” (satışa dönüştürme oranı) dedikleri veride gizli. Ancak tek bir rakamdan bahsetmek mümkün değil. Uzmanlar, bu oranların sektörlere, hatta kategorilere göre değiştiğini belirtiyor. Örneğin, ayakkabı perakendeciliğinde mağazaya giren müşterilerden yüzde 7-8’i alım yapıyor. Satışa dönüştürme oranı, konutta yüzde 20’ye, mobilyada yüzde 30’a kadar çıkıyor.

Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi Direktörü Cüneyt Evirgen, “Satın almaya dönüşüm oranı yüzde 8’lerden yüzde 90’lara kadar değişen çok geniş bir yelpazeye yayılıyor. Ürün bedeli yükseldikçe dö-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.