GELECEKTE NASIL OLACAK?

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA - DR. SELÇUK TUZCUOĞLU / BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

REKABET ARTACAK

Fiziksel satış noktalarıyla elektronik mağazaların rekabeti had safhada sürüyor ve gelecekte de acımasızlaşarak devam edecek. Bazı perakendeciler mağazaların yanı sıra ürünlerini sanal mağazalarda da satarak sinerji yarattıkları için bu rekabetten görece az etkileniyor.

BAK, NETTEN AL

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla artık gittikçe fazla sayıda tüketici, fiziksel mağazaları “showroom” olarak kullanmaya başladı. Ürünü rafta inceleyip satış temsilcilerinden kapsamlı bilgi aldıktan sonra hem fiyat avantajını kullanmak hem kapıya teslim avantajından yararlanabilmek için daha mağazadan çıkmadan akıllı telefonlarıyla sipariş veren müşterilerin sayısı gittikçe artıyor.

TRENDİ ÖNE ÇIKACAK

Mağazaya ya da siteye bir kez giren ziyaretçiyi, elini cüzdanına atan müşteriye dönüştürecek önlemleri almak ise hem sanal hem fiziki mağaza yöneticilerinin en büyük önceliği. Bakıp çıkan müşteriler de sepeti yarım bırakan internet gezginleri de “kaçan satış” anlamına geliyor. Burada yepyeni bir kavram ortaya çıkıyor: UX (User Experience) yani müşteri deneyimi… Artık ziyaretçilere farklı deneyimler yaşatan bir adım öne çıkacak.

BİR KAVRAM DOĞDU

Bu arada pazarlamacılar için başka bir yeni kavram daha ön plana çıkıyor: Shopper Marketing, yani alışverişçi odaklı pazarlama. Pazarlamacılar yaklaşık 50 yıldır pazarlamanın odağına tüketiciyi yerleştirdi. Fakat son yıllarda anlaşıldı ki her şey rafın önünde olup bitiyor. Bu sebeple artık pazarlama aktiviteleri marketin koridorundaki ya da rafın önündeki kişiye, yani “alışverişi yapana” odaklandı. 25’inci yılımızı kutlayacağız ve sektörde bu kadar uzun ömürlü nadir firmalardan biri olacağız.”

Satın alma oranını 5 yıl öncesine göre artıranlardan biri de Bimeks. Bimeks İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmed Akgiray’ın verdiği bilgiler şöyle:

“5 yıl önce dönüştürme oranı daha düşüktü. Çünkü 5 yıl önce daha az mağazamız vardı. Mağaza sayımızın ve ürün çeşitliliğimizin artması hem içeri giren ziyaretçi sayımızı hem satın alma oranlarını yükseltti.”

Atlas Halı ise bu oranı yenilikçi stratejisiyle yükseltenlerden. Atlas Halı Genel Müdürü Meriç Bebitoğlu, “Sektörde yüzde 30 olan oran, bizde yüzde 40’tır. 4 yıl önce ise yüzde 20’lerdeydi. Halıya ışık etkisiyle kendi kendini temizleme ve daha birçok benzersiz özellik kazandıran nano halı dünya buluşumuzla, tüm koleksiyonların nano teknolojisiyle üretilmesiyle ve özgün tasarım çalışmalarımızla bu oran yüzde 40’lara ulaştı” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.