YARATICILIK ANLAMLI OLMALIDIR

Capital (Turkey) - - AL RIES - Yönelik pazarlama” aslında perakende ortamında marka yönetimidir. Bunun içinde kategori yönetimi, vitrin düzenleme ve diğer meseleler vardır. Çoğu vakada bir perakende mağazası ürünleri markalara göre değil ama kalitesine veya türüne göre teşhir edecek. Y

Pazarlama stratejileri oluşturmada yaratıcılık ileride çok daha önemli bir rol oynayacak. Artık günümüz iş dünyasında sayısız medya kanalı, yığınla içerik ve çok sayıda yaratıcı insan olduğuna göre pazarlama profesyonelleri, yaratıcılıklarını nasıl artırmalı?

tanımı nedir? “Farklı” olmaktır. Bir pazarlama programının yaratıcı yönleri bulunmadığı müddetçe asla başarılı olamayacağına inanıyorum.

Ancak başarılı bir pazarlama programının ihtiyacı olan ekstra bir kriter daha vardır. Onun hedeflediği pazar segmentinin gereksinimlerine ve çıkarlarına da “uygun” olması gerekir.

Farklı olmak anlamında ortalıkta yaratıcı programdan geçilmemektedir. Ancak onlar potansiyel müşterilere göre değilse görmezlikten gelinmeye mahkum olacaklardır.

Pazarlama aslında sanat piyasası gibidir. Milyonlarca dolara satılan çok sayıda sanat eseri yaratıcılıklarıyla ön plana çıkar. Oysa bu sanat eserlerinin çoğu, ortalama bir insanda tek bir duygusal tepki bile yaratmaz. Onlar duvara asılmış ve hiçbir anlamı olmayan renk cümbüşleriyle dolu resimlerden ibarettir.

Çoğu pazarlama programı yaratıcıdır, ancak onların aynı zamanda hiçbir anlamı da yoktur.

Küreselleşme artmaya ve başarılı olmaya devam edecek. Bugüne kadar hiçbir ülke, kendi içinde alım satım yaparak zengin olmamıştır. Ülkeler ancak başka ülkelerle ticaret yaparak zenginleşmiştir.

Türkiye, şu anda gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 15’ini ihraç ediyor ki Türkiye ekonomisinin başarılı olmasının ardında yatan önemli nedenlerden biri de budur. (Amerika bugün kendi gayri safi yurtiçi hasılasının sadece yüzde 10’unu ihraç edebiliyor.)

Ülkelerin hepsinde sadece iki tür marka kalıncaya kadar küreselleşme devam edecek. Küresel markalar ve yerel markalar. Ortada kalan markalar ise muhtemelen yok olup gidecek.

İnternet ilk defa uçuşa geçtiğinde, çoğu pazarlamacı o dönemler “birebir” pazarlama veya kişiselleştirme denilen bir kavramın gerçekleşme olasılığı üzerinde düşünüyordu.

Sosyal medya sayesinde artık her bir marka, müstakbel bir müşterinin belirli bir üründe neleri görmek istediğine bağlı olarak her bir potansiyel müşteri için farklı bir mesaj verebilirdi.

Günümüzde çoğu marka, işte bu türden bir yaklaşımı hayata geçirecek şekilde organize olmuştur. Eskiden giriş seviyesindeki bir araçla yüzde 31’lik bir pazar payına sahip bir numaralı Amerikan otomobil markası olan Chevrolet’ye bakın. Bugün ise Chevrolet çok farklıdır. Müstakbel müşteri, ne türden otomobil satın almak isterse istesin o araç Chevrolet’de muhakkak vardır. Ucuz arabalar, orta fiyatlı arabalar, pahalı arabalar, spor arabalar, SUV’lar, kamyonlar. Eksiksiz ürün yelpazesine rağmen Chevrolet’nin pazar payı bugün yüzde 12 seviyesine indi.

Eksiksiz bir ürün yelpazesi çok mantıklıdır, çünkü bu sayede kendi markanızı her bir müşteri tipine göre bireyselleştirebilirsiniz. Burada asıl sorun, bu markanın genel konumunda.

Subaru dört teker çekişli bir araç, peki Chevrolet ne? O her şey ama aynı zamanda hiçbir şey. Her bir müstakbel müşteri türüne göre farklı bir mesaj vererek bir marka oluşturamazsınız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.