“YÖNETİCİ ODALARININ KAPILARINI KALDIRDIM”

Capital (Turkey) - - KURUMSAL YAPI - MEHMET NANE / CARREFOURSA CEO’SU

AÇIK KAPI UYGULAMASI

Perakende bir takım işi, hızlı kararlar almanızı gerektiren aktif bir sektör. Başarılı olmak için takımınızla birlikte en kısa sürede etkin çözümler sunmak zorundasınız. Biz de yönetim olarak karar alma süreçlerinde hızlı bir şekilde ilerlemek adına “açık kapı” uygulamasını başlattık.

GERİ BİLDİRİM ÖNEMLİ

“Açık Kapı” uygulamamız, çalışanlarımızın görüş, şikayet ve önerilerini istediği herhangi bir yöneticiye, istediği zaman aktarabileceği bir iletişim modeli. Geri bildirim almanın yanı sıra iş süreçlerine çalışanların entegrasyonunu ve olası sorunlar için hızlı çözüm kabiliyetimizi artırıyor.

Z KUŞAĞINA HAZIRLIK

Açık kapı uygulamamızın sürdürülebilirliğini ve kolaylığını sağlamak adına üst düzey yöneticilerimizin odalarında kapı yok. İş yaşamına önümüzdeki yıllarda atılacak “Z kuşağı”, çok küçük yaşlarından itibaren kendi kararlarını vermesi, fikir ve önerilerinin alınması kültürüyle yetiştirildi. Bu kuşakla iş sonuçları üretmek için “açık kapı uygulaması” organizasyonların vazgeçilmez bir modeli olacak. daha fazla yetki verdiğini söylüyor. Grup şirketlerinin yönetiminde bürokrasinin getirdiği hantallığı azaltmak ve daha hızlı karar almak için az sayıda kişiden oluşan küçük icra kurullarının şirketlerin karar alma süreçlerini hızlandırdığını söyleyen Torun, “Bu sayede işin alt kademelerde beklemesini önlüyoruz” diyor. Bürokrasiyi azaltmak için yönetim ekibinin yetki ve sorumluluğunu artıran şirketlerden biri de Mudo. Şirketin CEO’su Barış Karakullukçu, bürokrasiyi organizasyonda inovatif değişikler yaparak aştıklarını belirtiyor. Karakullukçu, “Şirket içinde bürokrasiyi en aza indirmek için ‘Chart of Authority’ (Yetki grafiği) projesini hayata geçirdik. Onay sorumluluğunu tüm seviyeler için etkin olacak şekilde konumlandırdığımız için şirket içi bürokrasi ortadan kalktı ve ekipteki arkadaşlarımızın yetkileri üst seviyelere taşındı” diyor.

Pek çok CEO da uzun ve sonuca bağlanmayan toplantıların kurumu bürokrasiye ittiğini belirtiyor. Artık birçok şirkette bu nedenle çok katılımlı yönetim kurulu toplantıları yerini, daha az üyenin bulunduğu ve daha kısa sürelerde bitirilen toplantılara bırakıyor. Big Chefs kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Gamze Cizreli, ucu açık yönetim kurulu toplantılarının verimi düşürdüğünü belirtiyor. Cizreli, “Toplantı uzadıkça verim düşüyor. En fazla 2 saatte toplantımızı bitiriyoruz” diyor.

Kısa sürede Türkiye’nin en büyük banyo malzemeleri üreticileri arasına giren Tema Banyo da bu başarısını bölge yöneticilerine daha fazla yetki vererek ve toplantı

KÜÇÜK TOPLANTILAR

NET OLMALI

Grup içinde bürokrasiyi azaltıp karar sürecini hızlandırmak için yetki ve sorumlulukların iyi belirlenerek alt kademelere doğru aktarılması gerekiyor. Hangi kararın hangi yönetim kademesinin yetkisinde olduğu bir kez belirlendikten sonra kararı almak son derece hızlanıyor.

PROBLEM NEREDE?

Pek çok şirkette imza yetkileri karar mekanizmasının ne kadar alt kademelere indirilebildiğinin de bir göstergesi. Eğer her tür imza şirkette belli bir-iki kişiye bağlanmışsa problem var demektir.

Büyük toplantılar yerine konuyla doğrudan ilgili kişilerle daha küçük toplantılar düzenlenmesi, bence daha uygun. Hatta toplantı düzenlemek yerine hemen iletişim ve anında kısa telekonferanslarla karar oluşturmayı tercih ediyorum. sayısını azaltarak sağladı. Geçen yılı 180 milyon TL ciroyla kapattıklarını söyleyen Tema Banyo Genel Müdürü Oğuz Odabaşı, “Kurum içi bürokrasiyi aşmak için işe önce toplantı periyotlarını haftada 1’den ayda 1’e indirdik. Yönetim kademelerini azaltıp yöneticilerimizin yetki ve sorumluluklarını artırdık” diyor. Bürokrasiyi azaltmak için merkezi yapıyı azaltıp yerel yönetimi güçlendirdiklerini belirten Odabaşı, bölge temsilcileri arasında uygulamaya koyduğu dönüşümlü liderlik modelinin de karar alma süreçlerini hızlandırdığını söylüyor. Şirketler büyüdükçe yeni kademeler ve pozisyonlar ortaya çıkıyor. Bu nedenle hantal ve yavaşlayan bir yapı oluşuyor. Buna karşın daha küçük yapıdaki şirketler veya yeni kurulan girişimler büyük rakiplerine göre çok daha hızlı ve rekabetçi olabiliyor. Makro Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Songör, bürokrasinin büyük şirketlerde daha fazla yaşandığını düşünenlerden. Songör, “Hiyerarşi zinciri uzun olursa onay süreçleri de uzar. Bu da gereksiz bürokrasiye ve hantallığa neden olur” diyor.

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu da konvansiyonel iş yapma biçiminin bürokrasiyi artırdığı görüşünde. Orakçıoğlu, “Bizim grubumuzda çalışanlarımızın kendi sorumluluk alanlarında kendi başlarına karar alma, aynı zamanda aldıkları bu kararları yönetme özgürlüğü bulunuyor” diyor ve ekliyor:

“Yönetim olarak onların bu alanlardaki karar alma süreçlerine ve kararlarına çok fazla karışmıyoruz.”

Temsa’nın eski CEO’su Mehmet Buldurgan da büyük

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.