“HANIM VE BEY DİYE KONUŞMAYI YASAKLADIK”

Capital (Turkey) - - KURUMSAL YAPI - MARKUS RECKLING / DHL EXPRESS TÜRKİYE CEO’SU

DAHA AZ BÜROKRASİ

HİYERARŞİ YOK

Kurum kültürümüzün doğası gereği hiyerarşiden uzak bir yapımız var. Şirketimizde en alt kademeden en üst kademeye kadar bütün çalışanlarımız birbirine hanım ya da bey unvanlarını kullanmadan hitap ediyor. Bu hitap şekli, insanların aralarındaki bariyerleri kaldırıyor ve birbirleriyle daha rahat iletişim kurmalarına katkı sağlıyor.

Bürokrasiyi azaltmak adına uyguladığımız en somut yöntemse First Choice Way (İlk seçim yolu) dediğimiz model. Özellikle iş süreçlerimizdeki bürokrasinin azaltılması için bu modeldeki danışman arkadaşlarımızdan bir ekip “az bürokrasi” sorumluluğunu yürütüyor. Uyguladığımız bu yöntemle azalttığımız bürokrasi sayesinde müşterilerimize dokunan iş süreçlerimizi yüzde 30’un üzerinde hızlandırdık. 10 yıl öncesine göre çok daha az raporlama yaptıklarını söylüyor. Makro Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Songör de bürokrasiyi azaltmak için teknolojik gelişimleri sürekli takip edip şirket içinde uyguladıklarını söylüyor. Gelişen teknik altyapıların bürokrasiyi büyük ölçüde azatlığını belirten Songör, şöyle konuşuyor:

“İletişim konusunda birçok alternatif iletişim kanalını kullanarak hızlı ve engelsiz haberleşmeyi sağlıyoruz. Böylece hareket kabiliyetimizi artırıyoruz. Kağıda dayalı kayıt ve takip anlayışını neredeyse sıfıra indirdik. Gelişmiş veri merkezimiz sayesinde eskiden günler alabilen büyük raporlar dakikalar içinde alınabiliyor. Call center, e-mail, Facebook, Twitter gibi kanallarla da müşterilerimizle hızlı ve sağlıklı iletişim sağlayabiliyoruz.”

Mudo CEO’su Barış Karakullukçu, kurum içi bürokrasiyi aşmak için Webconference ve Lync gibi program ve araçları kullandıklarını söylüyor. Karakullukçu, bu sayede şirket toplantılarına fiziki katılım yerine mobil olarak dahil olmayı sağladıklarını belirtiyor ve “Mobil toplantılar sayesinde merkez ofis dışında saha ekibinin katılım oranını yükseltmek ve lokasyona bağlı kalmadan toplantılarımızı gerçekleştirebiliyoruz” diyor. Karakullukçu, katılımcı sayısının yüksek olduğu bu periyodik toplantılara ise zaman kaybını en aza indirmek için tüm ekibin hazırlık yapıp gelmesini istiyor. Karakullukçu, “Hazırlık yapılmadan gerçekleşen toplantılar çok uzun sürdüğü için etkisiz oluyor. Ayrıca şirket için büyük bir zaman kaybı doğuruyor” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.