MITTAL’IN FORMÜLÜ

Capital (Turkey) - - STRATEJİ -

TECRÜBEDEN YOLA ÇIK

En iyi basit kurallar, genelde şirketin önceki tecrübelerinden kaynaklanır. Çelik kralı Lakshmi Mittal’ın Endonezya, Trinidad ve Meksika’daki ilk işleri, daha sonraki alımları için bir baz oluşturdu.

BAŞKA PİYASALARA YÖNEL

Buna “Tüm dünyayı alım hedefleri için tara” kuralı da dahildi. Bu sayede Mittal, daha eski çelik üreticilerinin göz ardı ettiği Kazakistan ve Trinidad gibi piyasalarda fırsatlar olduğunu gördü. Bu kural Mittal’a, daha büyük çelik üreticileri ABD, Japonya ve Batı Avrupa gibi gelişmiş piyasalarla ilgilenirken doğru zamanda gelişmekte olan piyasalara yoğunlaşma şansı verdi.

KAYNAĞA YAKIN OL

Mittal’ın bir diğer kuralı da “Az maliyetli, demir hammaddesine yakın” üretim tesisleri aramaktı. Devletlerle ilk pazarlıklar birçok devlet kontrolündeki şirketin tesisleri kötü olduğundan değil ama kötü yönetildiklerinden para kaybeden operasyonlarından kurtulmak istediğini gösterdi.

SATMAK İSTEYENİ BUL

Bu da “Satmaya meyilli satıcıları ara” kuralının doğmasına yol açtı. Bu satıcılar da tipik olarak zarar eden kamu kuruluşlarıydı. Böyle satıcılar bulmak suretiyle Mittal, iyi koşullarla ve ucuza alım yapabiliyordu. Mesela Meksika Hükümeti 2,2 milyar dolara mal ettiği bir tesisi Mittal’a 220 milyon dolara sattı ve bunun 195 milyon dolarını da devlet bonolarıyla finanse etti.

ESNEK OL

Ancak kurallar sınırlı tecrübeye dayandığı zaman çok sağlam olamayabilir. “Durumlar değiştiği zaman kuralları tekrar değerlendirmek” gerekir. Mesela Mittal, en başlarda elektrikli fırın kullanan bir teknolojiyi tercih ediyordu. Ancak şirketi büyüdükçe kuralını daha başka teknolojileri kullanan tesisleri alacak şekilde esnetti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.