“GİDER/ GELİR ORANIMIZ YÜZDE 60’LARDA”

Capital (Turkey) - - BANKACILIK -

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Atıl Özus, sektörde büyümenin sağlıklı olup olmadığını tüm bu verilerin sonucu olarak ortalama aktif getirisinden takip ettiklerini söylüyor. 2015’in ilk çeyreğinde sektörde aktif kârlılık yüzde 1,26 olarak gerçekleşti. Oysa 2009 sonunda yüzde 2,42 aktif kârlılık yaşanmıştı. 2014 yıl sonundaysa bu veri, yüzde 1,24 ile dip seviyesini gördü. Odeabank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya, “Aktif kârlılığın en az yüzde 1 civarında olması lazım. Türkiye’nin bugünkü koşulları içinde bence yüzde 1’in altında alarm verir” diyor.

Aynı şekilde sürekli takip altında tutulan özkaynak kârlılığında da uzmanlar, tehlike sınırının ülkeden ülkeye değişeceğini belirtiyor. Özkaya

SERMAYEDAR MARKAJI

DÜNYADA YÜZDE 50

Bankaların giderlerinin gelirlerine oranı bu noktada hayati önem taşıyor. Tabii her banka, büyüme stratejisine göre oranı kendi belirliyor.

Bankalarda sermayedar, sürekli olarak istediği performans getirilerini alıp almadığını kontrol eder. ‘Bankanın sonuçlarından memnun muyum’ sorusunun yanıtını arar. Banka içinde de belirlenen stratejiye göre farklı göstergelere bakılır. Ama küçük- büyük, yeni ya da oturmuş tüm bankalarda bence aynı veriler takip edilir, hiç fark olmaz. Burada en önemli gösterge özkaynak kârlılığıdır. Sermayedar, ‘sermayeme yüzde kaç kâr sağlıyorum’ bunu yakından inceler. Aynı şekilde aktif kârlılık da çok önemli.

Tabii bir diğer önemli gösterge gider/gelir oranı. Banka yeni yatırımlar yapıyor, şubeler açıyorsa bu oran, daha yüksek çıkıyor. Ancak bankanın stratejisine paralel belli bir dönem sonunda bu oranda, sektör ortalamalarına inmek gerekiyor. Odeabank’ta bizim gider/gelir rasyomuz yüzde 60’larda. Ama tabii çok az şubeli, sadece kurumsal bankacılık yapan bankalarda bu oran, yüzde 30’lara kadar inebilir. Kitle bankacılığı yapan, KOBİ ve bireysel bankacılıkta etkin olan bankalarda ise gider/gelir rasyoları uluslararası normlarda yüzde 50’lerdedir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.