“YURTDIŞINDA MARKA ALACAKLARA 10 YILLIK UYGUN KREDİ VERİYORUZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Türk Eximbank’ta ihracatın nabzını tutuyorsunuz. Bu yılın başından beri ihracat tarafında nasıl bir tablo gözlüyorsunuz? Son dönemdeki volatiliteden ihracatçı nasıl etkilendi?

Kurdaki hareketlilik tabii ki ister üretici olsun ister tüketici, tüm ekonomik birimleri etkiliyor. Herkes ‘ Neler oluyor’yor’ diyerek durma noktasına geliyor. Bu, ihracatçı atçı için de geçerli. İhracatçı kurla daha içli dışlı olduğundan direkt etkileniyor. İhracatçılarla yaptığımızptığımız görüşmelerden Türk lirasının değer kaybetmesininbetmesinin ilk etapta olumlu etki yaptığını görüyoruz oruz ama bizim hesaplarımıza göre 6 ay sonra artanrtan enflasyonla, bu avantaj kayboluyor. yor. Ancak ben kur hareketlerinden den ziyade pazarların gidişatının nın daha ön planda olduğunu düüşünüyorum.

Avrupa’da halen istenen toparlanma yakalanamadı. Türk ihracatçısının etkin olduğu pazarlarda tablo nasıl?

Kriz öncesinde Türkiye ihracatının yüzde 60’ı Avrupa ülkelerine yapılıyordu. Bu oran, çok fazla bağımlılık anlamına geliyor. Krizle bir fırsat doğdu ve Türk ihracatçısı yeni pazarlar keşfetti, risk biraz dağıldı. Ancak ardından yeni keşfedilen Irak, Rusya, Suriye gibi pazarlar yangın yeri oldu, ciddi problemler çıktı. . Bu nedenle şimdi yeniden n yön değişti. Amerika’ya olan n ihracatımız çok hızlı artıyor, r,

YENİ BİR ÜRÜN

İhracatçı şirketlerin yurtdışında marka alımlarına destek veriyoruz. Bu yeni ürünlerimiz son bir yıldır piyasada. Düşük faizli krediyle ihracatçının güçlü yabancı markaları satın almasına katkıda bulunmak istiyoruz. Bu süreçte sadece bir işlem gerçekleştirdik. İlk olarak Eroğlu Holding’e küresel moda şirketi Mexx’i satın alırken destek sağladık. Eximbank satın alma işlemine 15 milyon Euro kredi desteği sağladı.

10 YIL VADELİ VE UCUZ

tabii baz küçük ama yükseliyor. Ben yine de Avrupa pazarında bir toparlanma olduğunu düşünüyorum. İngiltere ve İsviçre’de bir kıpırdanma var. Avrupa yine ihracatımızda yüzde 60 ağırlığını koruyor. ArdındanArd Ortadoğu ülkeleri, Rusya ve Amerika ge geliyor.

Bugün dü dünyada farklı bir konjonktür var. Zor bir dönem…döne Krize kadar petrol fiyatları yüksekti, ü ülkelerin büyümeleri iyiydi dolayısıyla Türkiye’ninTürk ihracat yaptığı pazarlarda talep iyi gidiyordu.gid Şimdi ise tam tersine, her ülke kendi ihracatınıi artırmaya çalışıyor. Kur savaşları da işte bu ihracatı artırarak büyüme isteği isteğinin sonucu. Her ülkenin ihracata yüklendiği bir ortamda ithalatı s sınırlama yönünde görünmeyen e engeller artıyor. İç talep de ihrac cat artış isteğine eşlik edemiyor. D Diğer bir taraftan petrol fiyatları düştüğünden petrol ihracatçısı ülkelerde talep düşüyor. Yalnız tüm bunlar Türkiye’nin dışında gelişen koşullar, o nedenle uyum sağlamamız lazım.

Peki ihracatçı sizden daha çok hangi pazarlarda destek istiyor?

Biz kredilerimizle tüm pazarlara giriyoruz. Ancak sigorta tarafında yine Avrupa ağırlıklıyız. Rusya ve Ukrayna limitlerimiz açık, oralardan da talep geliyor. Aslında biz Afrika pazarlarınınz daha çok kullanılmasını istiyoruzist ancak çok talep gelmiyor. Afrika’nınAfr vadeli satarak, sigorta yaptırarakyapt daha rahat girilebilir olduğunu düşünüyoruz. Bu bölgede daha

Bizim uzun vadeli bir kaynağımız vardı. Onu kullanarak marka almak isteyen ihracatçılara 10 yıllık ve çok ucuz kaynaklı kredi kullandırıyoruz. Marka alımında çok katı şartlar koymuyoruz. Ülke ya da sektör kısıtımız yok. Ancak alınacak markanın belli bir marka değeri olması gerekiyor. Elimizde bu ürün için 150 milyon dolar civarında bir kaynak var ama bu kaynak daha da artacak.

ORTA ÖLÇEKLİLER HEDEF

Bu yeni ürünü gittiğimiz her yerde anlatıyoruz. Son dönemde çok yoğun olmasa da talep alıyoruz. En son bir, iki ihracatçı ile konuştuk. Alım planları var. Burada daha ziyade orta büyüklükteki şirketlere destek vermeyi hedefliyoruz. Çünkü zaten büyük firmaların makul fiyatlarla finansmana erişmesi daha kolay. Orta ölçekli grupların ise desteğe ihtiyacı var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.