“CİRODA YÜZDE 30 BÜYÜYECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - FAKTORİNG - 2015 yılında TL faktoring alacaklarımızın yüzde 18, toplam faktoring alacaklarımızın yüzde 20 büyümeye ulaşmasını istiyoruz. Buna bağlı olarak ciroda kısa vadeli işlemlerin de etkisiyle yüzde 30 büyüme öngördük. KOBİ segmentindeki büyüme stratejimizin son

ğı bir alan. Zafer Ataman, 2014 yılında 21 milyon TL olan ihracat faktoring hacminin, bu yıl da yüzde 15-20 civarında büyüyeceğine inanıyor. Ataman, “İhracat faktoringi alanındaki çalışmalarımızın, Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedefinde ciddi rol oynayacağına inanıyoruz. Türkiye ihracatından yüzde 6 pay alan faktoring şirketleri, 2023’te yüzde 10’luk penetrasyona ulaşacak” diyor. Bu alanda Eximbank ile yapılan anlaşma, ihracat sevk sonrası reeskont çalışması yapılarak daha çok yurtdışı ülke alacaklarına ulaşma şansı sağlıyor. Bu nedenle de sadece 2015 değil yakın gelecekte burada güçlü ve hızlı bir büyüme beklentisi ha-

KARAMSAR OLMAMALI

Finansal açıdan siyasi belirsizliklerin arttığı ve tüm planların bu yılın ikinci yarısından sonraya kurgulandığı bir dönemdeyiz. Seçimler nedeniyle 2015’e ‘zor’ bir yıl olacağı tahminleriyle başladık. Ama hem ülke insanının girişimci ruhu hem bizim sektörümüzün dinamik yapısı ve kısa vadeli işlemlerden beslenmesi dikkate alındığında yine de çok karamsar olmamak gerektiğini düşünüyoruz. Şirket olarak 2015’te, faktoring alacakları ve kârlılıkta sektör lideri; grubumuz içinde ise konsolide bütçeye en fazla katkı yapan iştirak olmayı hedefliyoruz.

İHRACATTA İLK 3’TEYİZ

kim. Ataman, ihracat faktoringinde öncelikle tekstil, gıda, demir çelik ve otomotiv sektörlerinde gelişme bekliyor.

Öncü şirketlerin bu alandaki planları da bu beklentiyi ortaya koyuyor. Garanti Faktoring Genel Müdürü Hulki Kara, ihracat faktoringinde yeni müşteriler ve yeni ürünlerle büyümek istediklerini açıklıyor. “İhracat faktoringinde 2014 ciromuz, 812 milyon dolardı. Pazar payında 3 yılda 6’ncılıktan 2’nciliğe yükseldik. Amacımız burada sektör lideri olmak” diyor. Deniz Faktoring de 2015’te, geçen yıl olduğu gibi ilk üçte yer almayı planlıyor.

Coşkun Bulak, Yapı Kredi Faktoring olarak özellikle faktoring garantisi ve tahsilat hizmetleri sundukları ihracat işlemlerinde yoğunlaşmak istediklerini vurguluyor. “Bu kapsamda hizmet sunduğumuz müşteri sayısını artırmak önemli hedeflerimizden biri. Eximbank’la birlikte yürütülen model sayesinde de ihracat faktoringinin, ihracatçılar için daha da cazip hale geleceğini öngörüyoruz” diyor. İhracat faktoringinde 2015 ciro hedeflerini yüzde 7 artışla 6,1 milyar TL olarak açıklayan Çağatay Baydar da bu yeni modelle ilgili şöyle konuşuyor:

“Çok yeni başladığımız Eximbank aracılığıyla işlemlerimiz, planladığımız ihracat cirosundan daha fazlasını gerçekleştirmemizi sağlayacak.” Fiba Faktoring Genel Müdürü Özge Yılmaz da Baydar’a katılıyor ve “Yeni modelle bu alanda özellikle kaynaklara erişimi zor olan KOBİ’leri daha fazla destekleyebileceğiz” diyor.

Gerçekten Zafer Ataman’ın da belirttiği gibi sektörde son dönemde asıl rekabet, KOBİ’lere sunulan ürün ve hizmet çeşitliliğinde yoğunlaşıyor. Tüm büyükler, daha çok KOBİ müşterisine ulaşmanın planlarını yapıyor. Coşkun Bulak, “Yeni müşterilerimizin yüzde 78’ini KOBİ’ler oluşturuyor” diye konuşuyor. Örneğin TEB Faktoring’de de hedeflenen yeni müşterilerinin yüzde 95’i, KOBİ segmentinde olduğundan yeni şubelerin KOBİ’lerin yoğun olduğu bölgelerde açılması tercih ediliyor.

Özge Yılmaz, “Fiba’da müşterilerimizin yüzde 80’i KOBİ’lerden oluşuyor, plasmandaki payları yüzde 35’e ulaştı. KOBİ şubemizle bu segmentin yapısına göre düzenlenmiş ayrı bir işleyişi, kendine ait istihbarat ve operasyon birimlerimiz var” diyor. Akbank da ticari ve KOBİ segmentinde yaygınlaşarak ve tabana yayılarak özellikle imalat sektöründe büyümeyi planlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.