YENİ TRENDLER

Capital (Turkey) - - FINANS -

olarak vadeli teklif uygulamasını geliştirdik. Örneğin trafik sigortası olan bir müşterimize kasko sigortası için de teklif veriyoruz ve fiyatı sabitliyoruz. Trafik sigortasını yenilediği zaman teklif aldığı fiyata kaskosunu da yaptırabiliyor.

Ayrıca rekabette öne çıkmak adına mevcut dağıtım kanalları dediğimiz, acente, brokerler ve banka şubelerine ek olarak Türkiye’de ilk kez internet üzerinden satış ve 7/24 sigorta danışmanlığı şirketi kurduk. Acente sayımızı geçen yıla göre 2 kat artırarak 700’e çıkardık. Acentelerimizi de büyütüyor ve onları da teknolojiye adapte ediyoruz.

Dağıtım kanallarında izlediğimiz politikayı, dijitalleşme üzerine kurduğumuzu söyleyebilirim. Sigortacılıkta da artık tüketicilerin davranışları değişti. Akıllı telefonlarını ve interneti kullanarak araştırma yapıyorlar. Biz de acentelerimize, müşterilerle dijital kanallardan iletişim kurmayı öğrenmeleri gerektiğini söylüyoruz. Şirket olarak dijitalleşiyor ve buna “Yeni nesil acentecilik” diyoruz. Bu alana yaptığımız yatırımlardan biri de “Sigortacenteminfo” sitesi. Sigorta şirketi olarak internetten satış yapan ilk şirketiz. İnternet sitemizden teklif almak 1, poliçe satın almak 3 dakika sürüyor. Bu tip projeleri, Hazine Müsteşarlığı da çok destekliyor.

Sektöre dönersek 2015’in ilk ayları nasıl geçti? Büyüme hangi branşlardan gelecek?

2015’in ilk çeyreğinde elementer sigortacılık yüzde 12,3 artışla 6,9 milyar TL prim üretimi ger- Oto ve sorumluluk dışında tüm branşlarda sektör kâr ediyor. En çok yangın, nakliyat ve mühendislik branşları kazandırıyor. Elementerde 500 büyük şirkette sigortalanma oranı çok yüksek. KOBİ’lerde sigorta oranı düşük, potansiyel çok yüksek. Kaskoda kârda 2-3 yıldır toparlanma vardı, tekrar rekabetle fiyatlar düşüyor. Otodaki zarar, diğer branşlardaki ufak kârlarla telafi edilmeye çalışılıyor. İlk çeyrekte elementerde yüzde 12,3 artışla 6,9 milyar TL prime ulaşıldı. 2015 yıl sonunda sektörde yüzde 15 nominal büyüme bekliyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.