Seçim sonuçlarına göre senaryolar

Capital (Turkey) - - PARA YATıRıM - / ÖST FONLARI ALINABİLİR

82.000 seviyesini yukarı yönlü kıran ve değer kayıplarını telafi eden borsanın bu performansı, BES tarafında hisse fonlara da yaradı. 30 Nisan-25 Mayıs döneminde en çok kazandıran fonlar, hisse fonlardan oluştu. Bunun başında da Koç Grubu şirketlerine yatırım yapan Allianz Yaşam ve Emeklilik Koç İştirak Endeksi Emeklilik Yatırım Fonu yüzde 3,25 getiriyle geliyor. Yüzde 2,79 getiriye sahip Garanti Emeklilik ve Hayat Hisse Senedi Emeklilik Fonu ve yüzde 2,67 getiriye sahip Garanti Emeklilik ve Hayat Gruplara Yönelik Hisse Emeklilik Yatırım Fonu, ilk üçteki diğer fonlar. iyasalarda 7 Haziran genel seçimi ve seçim sonrası hükümet senaryoları ve uygulanacak ekonomi politikaları konuşuluyor. Sandıktan çıkacak sonuçlara göre yatırım stratejileri şekillenecek. Piyasalar, güçlü hükümetleri ve doğru ekonomi politikalarını destekliyor. İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen, gelinen ortamda borsa için ‘al’ olan kurum notunu ‘sat olarak güncellediklerini belirtiyor. Bunun temel gerekçesini de yaşanan yükseliş sonrasında Borsa

Geçen ay beklendiği şekilde Merkez Bankası’nın yüzde 7,50 politika faizinde bir değişikliğe gitmediğini gördük. Büyük bir sürpriz olmazsa genel seçimlerin ardından 23 Haziran’daki MB PPK toplantısında

/ PORTFÖYLERDE BULUNDURULMALI Dolar/TL için yapılan değerlendirmelerde şimdilik 2,50 seviyesinin altı telaffuz edilmiyor. Yatırımcılar, dolardaki olası yukarı hareketlere karşı portföylerinde bir miktar döviz ürünler bulundurabilir. Forex piyasaları da dolardaki hareketlerden faydalanmak isteyen yatırımcılar için 1’e 100 kaldıraç oranıyla fırsatlar sunuyor. Ancak bu piyasayı bilmeyenler için aynı oranda riskler içerdiğini de hatırlatalım. İstanbul’un olası riskler karşısında kırılganlığının artması olarak açıklıyor. Gürleyen, sözlerine şöyle da bir değişiklik beklenmiyor. Güvenli liman olarak mevduat yatırımcının en çok tercih ettiği yatırım aracı olmaya devam edecek. Getiride farklılaşma adına özel sektör tahvili veya bu ürünlerden oluşan yatırım fonları tercih edilebilir.

/ HİSSE BAZINDA FIRSATLAR Gelen alımlarla geçen ay bir ara 89.000 direncini test etti. Sonrasında doların değer kazanmasıyla birlikte bir miktar gevşeme oldu. Gelişen piyasalara göre iskonto oranı da bir miktar kapanan borsada, endeks bazlı değil ama sektörel ve hisse bazlı fırsatlar var. Getiride farklılaşma adına portföylerde bir miktar hisse senedi tavsiye ediliyor. Özellikle bilançosu güçlü, ihracat tarafı olan hisseler izlenebilir. devam ediyor:

“Borsa İstanbul’da artış potansiyeli sınırlı. Mevcut fiyatlar olumlu gelişmeleri büyük ölçüde fiyatlıyor. BİST 100 için 92.000 hedef seviyesiyle yüzde 8 civarında bir artış potansiyeli var. Bankalar sanayi şirketlerine göre daha cazip. Piyasa görüşümüzden bağımsız olarak, sanayi hisselerini satıp banka hisselerinde orta vadeli pozisyon alınabileceğine inanıyoruz. Bu nedenle banka endeksiyle korelasyonu yüksek sektör hisseleri alınabilir.”

/ BEKLENTİ AŞAĞI YÖNLÜ FED’in geçen ay yaptığı toplantı sonrasında faiz artırım sürecinin haziranda başlamayacağı en azından eylül ayına ötelendiği gözlendi. Bu da altının ons fiyatında aşağı hareketleri sınırlamış olsa da doların, ABD’de iyi gelen verilerle güçlenmesi, yukarı hareketleri de sınırlıyor. Dolardaki güçlenmenin devamı halinde uluslararası yatırım kuruluşlarının beklentisi altında aşağı yönlü baskının artması yönünde. Bu durumda, yıl sonuna doğru 1.150 dolar altı seviyeler görülebilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.