TUTKU İLERİYE GÖTÜRÜR

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN -

Aslında aile mülkiyetindeki bir kafeteryada garsonluk yapmak sizin yeni bir şirket hayalleri kurmanız için mükemmel bir ortam gibi görünüyor. Çünkü en iyi şirket kurma fikirleri genellikle kişisel deneyimlerden çıkar. Ayrıca çevrimiçinde tarama yaparken hakkında okuyarak kazançlı çıkabileceğiniz başka araçlarla da çok sayıda muhteşem fikir doğmuştur. Şirketinizi kurmaya hazır hale geldiğinizde artık kendi planlarınızı daha da geliştirmenin ve kusursuzlaştırmanın bir aracı olarak çevrimiçi forumlardan da faydalanabilirsiniz. Ancak şirket kurmak amacıyla fikir ürettiğinizde ilk elden

CEVAP:Geçenlerde girişimcilere eksik yönlerini tamamlayacak kişileri işe almalarını önerdiniz. İşe doğru insanları yerleştirdikten sonra şirketin ve kendi fikrimin mülkiyetini kendi elimde tutmak kaydıyla sorumlulukları onlara nasıl dağıtabilirim? Ayrıca, şirketimi fikirlerimi sanki kendi fikirleriymiş gibi sunabilecek varlıklı ve deneyimli rakiplerden korurken aynı zamanda nasıl büyütebilirim? Şirketinizin lansmanı için çalışırken aklınızdan iki şeyi sakın çıkarmayın: Bir girişimci olmanın en kolay kısmı yeni fikirlerle ortaya çıkmaktır; en zor kısmı ise bu fikirleri birer gerçekliğe dönüştürmektir.

Niçin? Çünkü ikincisi, örneğin bir web sitesi kurmak veya bir uygulama deneyim çok önemlidir. İşte size bunun beş temel nedeni:

KİŞİSEL BAĞLILIĞINIZ EŞİTTİR ADANMIŞLIĞINIZ

Belirli bir iş kolundaki tecrübenize dayanarak bir şirket kurmaya karar verdiğinizde, bu fikrin kıvılcımı büyük bir ihtimalle aynı endüstrideki başarısız bir ürünün sizde yarattığı hayal kırıklığıyla tutuşmuştur. Soruna gayet yakından bakıyor olmanız sayesinde bir çözüm bulmaya odaklanabilirsiniz.

Bir girişimci için tutku yaşamsal öneme sahiptir. Bir şirket kurucusu kaçınılmaz olarak geçeceği zor dönemlerde bununla kendini motive eder. Eğer internette sörf yaparken aklınıza gelen bir fikirle şirket kurmaya kalkarsanız, ona kendinizi tam anlamıyla adama ihtimaliniz çok daha düşüktür, zira buradaki tercihinizin altında hem daha az tutku olur hem de derin bir misyondan mahrum kalmış olursunuz. geliştirmek ya da son derece güçlü bir pazarlama stratejisiyle ortaya çıkmak gibi sizin illa da başarılı olmak zorunda olmadığınız alanlarla ilgilidir. Benim kendi örneğimde, işlerin finansal tarafıyla başım dertteydi. Elektronik hesap tablolarından hiç anlamıyordum.

Bizim ekibimizin sırrı yalınlıktır: Biz işe daima zeki insanları aldık. Biz doğru insanları işe almanın sırrının sizin tutkularınızla kendisine enerji bulan, sizin fikirlerinize katkıda bulunmak isteyen ve onları geliştirmek için önerilerde bulunmaktan korkmayan insanları arayıp bulmakta yattığını öğrendik.

Bir disleksi hastası olduğumdan, sınırlarımı bilerek nasıl çalışmam gerektiğini daha çocukluk yaşlarımdayken öğrenmiştim. Öğrencilik yıllarımda zor sınavlara beni çalıştırmaları için sınıf arkadaşlarıma

TRENLERİ GİBİ

Şirketinizin lansmanını yaptıktan sonra sizi havalarda uçarmış ve dokunulmazmış gibi

hissettiren fantastik anlar olacaktır. Ancak güvenmek zorundaydım. Kendi işimi kurduğumda da sorumlulukları dağıtmakta elimi çabuk tuttum. O günden bu yana organizasyonumuza birbirinden muhteşem insanlar katıldı..

Her ne kadar olası bir çatışmadan çekiniyorsanız da sizin fikirlerinize meydan okuyacak birilerini işe almak aslında şirketiniz için çok iyi olabilir. Virgin’de biz birtakım hatalar yapmıştık, ancak şayet etrafım “evet efendim”ci adamlarla çevrili olsaydı çok kötü yollara sapabilirdik. Şirketinizi kurup ayağa kaldırdığınızda şirketinizin belirli bölümlerini yöneten bazı insanların her şeyi kendilerinin daha iyi yapabileceğini düşünmeleri normaldir. Ancak bu, nihayetinde iyi bir şeydir ve sizin burada kendilerine özgü fikirleri olan insanları dinleyin, sorumlulukları onlara verin ve onlara güvenin, aksi halde onlar

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.