PAZAR ARAYIŞI

Capital (Turkey) - - CEO CLUB -

PARİTEYE TAKILDI

Otomotiv tedarik sektörü, yaklaşık 22 milyar dolar ciro, 8 milyar dolar doğrudan ihracat ve 140 binin üzerinde istihdamla Türkiye ekonomisine katkıda bulunuyor. 2014 yılında sektörün ihracatı 2013’e göre yüzde 4,7 artarak 9,5 milyar dolara ulaştı. İhracatta düşüş yaşanmamasına rağmen dolar/Euro paritesinin olumsuz etkisi nedeniyle sadece 2014‘ün son çeyreğinde yaşanan kayıp ise 157,8 milyon dolar oldu.

DESTEK BEKLİYOR

Sektörün büyümesine devam edebilmesi için iç pazarın potansiyelinin daha iyi kullanılabilmesi gerekiyor. İstikrarsız vergi değişiklikleri sektör için talebi daraltan olumsuz bir gelişme. İç pazardaki büyümeden ithalat yerine yerli üretimin faydalanabilmesini sağlamak için yerli araç kullanımının desteklendiği bir hükümet politikasının uygulanması gerekiyor.

BÜYÜME ÇABASI

Dolar/Euro paritesinin sektörün ihracatına negatif etkisi, 2015’in ilk çeyreğinde de devam etti ve ihracatta parite kaynaklı değer kaybı 365 milyon dolar oldu. 2015 sonunda ise ihracatta yüzde 5 civarında düşüş bekleniyor. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, “AB pazarına ek olarak özellikle Rusya, İran, Afrika, Amerika, Çin ve Hindistan gibi bölgelerde büyüme çabası içindeyiz” diyor.

GERÇEK REKABET YOK

Telekomünikasyonda 14 yıl önce de var olan Türk Telekom ve 3 GSM işletmecisinden oluşan ana yapı devam ediyor ve yeni nesil fiber şebekeler kurulamıyor. 10 yılda sadece yüzde 9 seviyesine ulaştı. Gerçek rekabet sağlanamadığı için sektörün son 5 yılına bakıldığında dolar bazında büyüme olmadığı, 16-17 milyar dolar civarında bir cironun kendini tekrarladığı görülüyor.

FİBER YATIRIMLAR

2015’te sektör gündeminin en önemli maddesi, 4G lisans ihalesi olacak. Ancak 4G için gerekli fiber şebekeler yeteri kadar hızlı yaygınlaşamıyor. Türkiye’deki fiber şebekelerin toplam uzunluğu 245 bin kilometre, ancak 61 bin baz istasyonunun bağlanabilmesi için bu uzunluğun en az 7-8 kat artmalı.

İDEAL ORTAM

Fiber şebekelerin tesisinin önündeki engellerin kaldırıldığı, kablo TV şebekesinin özelleştirildiği, serbestleşme ve rekabetin desteklendiği bir ortam yaratılabilirse sektör, 2015 sonunda sabit internet pazarının yüzde 25 büyümesini öngörüyor. TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, “Pazar paylarının yüzde 40-50’lere ulaştığı bir telekom sektörünün Türkiye’ye sağlayacağı faydalar sınırsız” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.