KAYIT DIŞI BÜYÜK SORUN

Capital (Turkey) - - CEO CLUB -

YERİNDE SAYDI

2014, hazır giyim, deri, tekstil gibi pazarlarda yaşanan sıkıntıların fermuar sektörünü fazlasıyla etkilediği bir yıl oldu. Hazır giyim sektörünün önemli ihracat pazarlarından olan Rusya’da yaşanan krizin etkisi fazlasıyla hissedildi. Bu açıdan 2014, büyümeden ziyade mevcudu koruma gayretiyle geçti.

AŞIRI REKABET

Sektördeki kayıt dışı şirketler, çevreyle uyumlu, inovatif üretim yapan şirketler açısından haksız rekabet yaratıyor. Hammadde girdilerinde ortaya çıkan iniş çıkışlar da sektörün gelecek planlamasını olumsuz etkiliyor. Ek olarak döviz kurlarındaki gelgitler, istihdam portföyündeki yetersizlik, aşırı rekabetin fiyat üzerinde oluşturduğu baskı negatif bir görüntü oluşturuyor.

DARALMA BEKLİYOR

Merdiven altı şirketlerin yarattığı haksız rekabetin üzerine vergi ve sosyal güvenlik giderleri de koyulduğunda büyüme ve ihracat potansiyeli olan, AR-GE yatırımlarıyla bölgesel güç konumundaki şirketlerin mücadele gücü epey azalıyor. EMR Fermuar Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Özpehlivan, “2015’in bu koşullarla sürmesi durumunda büyümeden ziyade zorlayıcı bir daralmanın sektörü beklediğini söyleyebilirim” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.