EKONOMİ 2015’E DE YAVAŞ BÜYÜMEYLE GİRDİ

Capital (Turkey) - - KONJONKTUR -

ürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015’in ilk çeyrek dönemine ilişkin milli gelir verilerini geçen ay yayınladı. Bu verilere ilişkin değerlendirmemiz şöyle:

İlk çeyrekte reel gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,3 büyüdü. Böylece son üç yıldır vasatın altında bir performans gösteren ekonomi, 2015’e de aynı şekilde girmiş oldu. Türkiye şartlarında yüzde 2,3’lük büyüme durgunluktan az biraz hallice bir büyüme anlamına geliyor. Çünkü bu oran bizim “yavaş büyüme” olarak tanımladığımız yüzde 2-4 aralığının alt noktasının biraz üzerinde ve “durgunluk” olarak tanımladığımız yüzde 0-2 aralığına yakın bir düzeyde bulunuyor. Bu ölçüdeki büyüme kişi başına gelirde çok az bir artışa imkan verirken işsizlikteki yükselişin de önüne geçemiyor. Nitekim ilk çeyrekte işsizlik oranı geçen yıla göre 1 puan yükselmiş bulunuyor.

İlk çeyrekte ekonomideki büyümeyi esas olarak dış talep aşağı çekti. Bu dönemde mal ve hizmet ihracatı geçen yıla göre yüzde 0,3 düşerken, mal ve hizmet ithalatı ise yüzde 4,1 yükseldi. Böylece ilk çeyrekte net ihracat büyümeden 1,2 puan götürdü.

İlk çeyrekte ekonomiyi ayakta tutan ise tüketim oldu. Bu dönemde hanehalkı tüketimi geçen yıla göre yüzde 4,5 artış gösterdi ve büyümeye 3 puanlık katkıda bulundu. Yıllık bazda yüzde 2,5 artış gösteren kamu tüketiminden de büyümeye 0,3 puanlık katkı geldi. Bu arada stoklardaki değişim de ekonomideki büyümeye 0,2 puanlık katkı yaptı.

Yatırımlardan ise ilk çeyrekte büyümeye hiç katkı gelmedi. Esasında özel sektör yatırımları yıllık bazda yüzde 1,9 artarak büyümeye 0,4 puan katkıda bulundu. Ancak yüzde 10,2 gerileyen kamu yatırımları da büyümeden 0,4 puan götürdü. Böylece toplam yatırımların büyümeye katkısı “sıfır” olarak gerçekleşti.

İlk çeyrekte GSYİH geçen yıla göre yüzde 2,3 büyürken mevsimsel düzeltilmiş verilere göre önceki çeyrek döneme göre ise yüzde 1,3 büyüme gösterdi. Bu oran geçen yılın ilk çeyreğinde “sıfır”a kadar inmiş, üçüncü çeyrekte yüzde 0,4 ve dördüncü çeyrekte de yüzde 0,8 olmuştu. Bu durum geçen yılın ortalarında resesyonun kıyısına kadar gelen ekonominin o zamandan beri toparlanmakta olduğunu gösteriyor.

Yukarıda ilk çeyrek döneme ilişkin milli gelir verilerini değerlendirdik. Fakat siz bu yazıyı okuduğunuzda ikinci çeyrek dönemi de geride bırakmış olacağız. Bu döneme ilişkin milli gelir verileri ise 10 Eylül’de açıklanacak. Şu an için ikinci çeyrekte ekonomideki durum ilk çeyrektekinden pek farklı değildi gibi görünüyor. Daha tüm veriler elimizde değil ama bu dönemde ihracatta düşüş sürerken iç talep yine yavaş artmaya devam ediyordu. Otomotiv sektörünü saran grevler de bu dönemde büyümeyi olumsuz etkilemiş olabilir. Ekonomideki büyüme ikinci çeyrekte de yüzde 2-4 arasında yani yavaş büyüme bandında çıkabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.