KÜRESEL BÜYÜMEDE DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

Capital (Turkey) - - KONJONKTUR -

AKP iktidarı döneminde bunları bizzat yaşadık. Önceki tek parti iktidarları döneminde de benzer şeyler yaşandığını da yakın tarihten biliyoruz.

KOALİSYON ÇOK MU KÖTÜ?

Tek parti iktidarlarının ilk dönemlerinden sonra ekonomide bir daha başarılı olamamaları artık biten son tek parti döneminin arkasından üzülmeyi engellese de gelmekte olan koalisyon dönemini sevinçle karşılamaya da elbette yetmiyor. Bu durumda koalisyon dönemi sadece “ehvenişer”, yani “kötünün iyisi” olarak karşımıza çıkıyor. Eğer işler yine geçmişteki gibi giderse koalisyon döneminde ekonomideki durum, son yıllardakinden daha iyi olacak gibi görünüyor. Ama 2000’li yılların ortalarındaki kadar parlak olacağa da benzemiyor.

Elbette işler, bu kez geçmiştekinden farklı seyredebilir. Yeni koalisyon hükümetini kuracak partiler, geçmişte gördüğümüz koalisyonlardakinden konomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), yılda iki kez “OECD Economic Outlook” isimli bir rapor yayınlar. OECD’nin üye ülkelere ve küresel ekonomiye ilişkin tahminlerinin yer aldığı bu raporların sonuncusu geçen ay yayınladı. Söz konusu rapora göre OECD’nin küresel ekonomiye ilişkin son tahminlerini şöyle özetlemek mümkün:

OECD uzmanları, bu yıl küresel ekonominin yüzde 3,1 büyümesini bekliyor. Bu oran geçen yıla göre bir miktar yavaşlamaya işaret ediyor. OECD’nin hesaplarına göre, geçen yıl küresel ekonomi yüzde 3,3 büyümüştü. OECD, geçen yılın sonlarında küresel ekonomi konusunda daha iyimserdi. Geçen kasım ayında yayınlanan önceki raporda 2015 yılındaki küresel büyüme yüzde 3,7 olarak öngörülmüştü. Ancak yılın ilk yarısında işler pek de iyi gitmeyince bu oranda ciddi bir revizyon yaptı. OECD, gelecek yıl ise küresel ekonominin yeniden toparlanacağını ve büyümenin yüzde 3,8’e çıkacağını tahmin ediyor.

OECD’yi 2015 yılı küresel büyüme tahminini aşağı doğru revize etmeye özellikle ABD ekonomisinin beklenen performansı gösterememesi mecbur bıraktı gibi görünüyor. Çünkü geçen sonbaharda 2015’te yüzde 3,1 büyüyeceği öngörülen ABD için şimdi yüzde 2’lik büyüme tahmini yapılıyor. ABD ekonomisi geçen yıl yüzde 2,4 büyümüştü. Bu dev ekonomide büyüme yavaşlayınca ister istemez küresel ekonomide de yavaşlama oluyor.

OECD, dünyanın bir başka daha uyumlu hareket edip ekonominin önünü açacak reformları gerçekleştirebilir. Bu da ekonomiyi tıpkı tek parti iktidarlarının ilk dönemlerinde görüldüğü gibi uçuşa geçirebilir. Uzlaşma kültürüyle hareket edip yurtiçinde ve yurtdışında Türkiye ekonomisine duyulan güvenin artırılması halinde bunun yaşanması hiç de imkansız değil.

Esasında geçmişe bakıldığında koalisyon dönemlerinin tam da böyle başladığı görülüyor. 1962-65 arasını kapsayan ilk koalisyon döneminin ilk iki yılında yıllık ortalama büyüme oranı yüzde 7,8’i bulmuştu. Bu oran, 1974-79 arasındaki ikinci koalisyon döneminin ilk üç yılında yüzde 7,7 olmuştu. 1992-2002 arasındaki üçüncü koalisyon döneminin ilk iki yılındaki yıllık ortalama büyüme oranı da epey yüksek ve yüzde 7 olarak gerçekleşmişti. Ancak her üç dönemde de sonradan siyasi denklem karışmış ve işler bozulmuştu. Yeni koalisyon hükümetini kuracak olan partiler, bu kez dev ekonomisi olan Çin’e ilişkin büyüme tahminini de 0,3 puan aşağı çekmiş durumda. Daha önce 2015’te yüzde 7,1 büyüyeceği tahmin edilen Çin’in şimdi yüzde 6,8 büyümesi bekleniyor. Bu da geçen yıla göre daha fazla yavaşlama anlamına geliyor. Çin’de geçen yılki büyüme yüzde 7,4 olmuştu.

OECD, Euro Bölgesi’nin büyüme tahminini ise 0,3 puan yükseltmiş bulunuyor. Bu bölge için daha önce yüzde 1,1 olan 2015 yılı büyüme tahmini şimdi yüzde 1,4 düzeyinde. Bu oran geçen yıla göre bir toparlanmaya işaret ediyor. Euro Bölgesi 2014 yılında yüzde 0,9 büyümüştü. Ancak bu bölgedeki büyüme yine de oldukça düşük kalıyor.

En önemli ihracat pazarımız olan Avrupa’da büyümenin düşük kalması Türkiye’yi olumsuz etkiliyor. OECD’nin Türkiye’nin bir başka önemli ihracat pazarı olan Rusya’ya ilişkin tahminleri de çok kötü. OECD, resesyona sürüklenen Rusya’nın bu yıl yüzde 3,1 küçüleceğini tahmin ediyor.

OECD’ye göre Türkiye ekonomisi ise bu yıl yüzde 3,2 büyüyecek. Bu tahmin Türkiye için aşağı yukarı geçen yılkine benzer bir tabloya işaret ediyor. Türkiye ekonomisi geçen yıl yüzde 2,9 büyümüştü. OECD uzmanlarının öngörüsü Türkiye’nin gelecek yıl ise yüzde 3,9 büyüyeceği yönünde. Biraz toparlanmaya işaret etse de Türkiye şartlarında bu da yavaş büyümeye karşılık geliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.