EN YÜKSEK İŞSİZLİK GAZETECİLİKTE

Capital (Turkey) - - KONJONKTUR -

niversiteye giriş sınavları geçen ay yapıldı. Bu ay ise sınavda alınan sonuçlara göre üniversite ve bölüm tercihleri yapılacak. Adayların bu tercihleri yaparken ilgi duydukları alanlar kadar mezun olduklarında karşılaşacakları iş olanaklarını da göz önüne almalarında fayda var. Bu amaçla biz de Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) işgücü piyasasına ilişkin verilerine bir göz attık ve şu bulgulara ulaştık:

2014 yılı itibariyle işgücünde 5 milyon 691 bin yüksekokul ve fakülte mezunu var. Bunların 5 milyon 85 bini bir işte istihdam edilirken, 606 bini ise işsiz durumda bulunuyor. Buna göre üniversite mezunlarında işsizlik oranı yüzde 10,6 düzeyinde. Bu oran genel işsizlik oranından daha yüksek. 2014 yılında genel işsizlik oranı yüzde 9,9 düzeyindeydi.

İşgücünde en fazla iş ve yönetim alanında eğitim almış üniversite mezunları var. 2014’te bu alanda eğitim alanların işgücü içindeki sayısı 1 milyon 547 bin kişiydi. Bunların 1 milyon 336 bini istihdamda, 211 bini ise işsizdi. Üniversitede bu alanda eğitim alanlar için işsizlik oranı ise yüzde 13,6 olarak hesaplanıyor.

Üniversite mezunları içinde en yüksek işsizliğin gazetecilikte olduğu görülüyor. 2014 yılı itibariyle gazetecilikte işsizlik oranı yüzde 29,1’i buluyor. İşgücünde 24 bin gazeteci yer alırken, bunların 7 bini işsiz konumunda bulunuyor.

Bilgisayar, sanat ve yaşam bilimleri alanlarından mezun olanlar arasında da işsizliğin epey yüksek olduğu görülüyor. Burada özellikle bilgisayar alanında eğitim alanlarda işsizlik oranının yüzde 16,6’yı bulması dikkati çekiyor. Bilgisayar çağında yaşarken böyle bir tablonun ortaya çıkması, bu alandaki eğitimde arz-talep ölçüsünün kaçırıldığını düşündürüyor.

Üniversite mezunları içinde işsizliğin en düşük olduğu alanlar ise sağlık ve güvenlik hizmetleri. Sağlık alanında eğitim alan 350 bin kişiden sadece 11 bini, güvenlik hizmetleri alanında eğitim alan 119 bin kişiden ise sadece 3 bini işsiz. Buna göre işsizlik oranı sağlık alanında yüzde 3,2’de, güvenlik hizmetleri alanında ise yüzde 2,5’te kalıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.