“2015’TE GEÇEN YILKİ AÇIĞI KAPATACAĞIZ”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Küçük elektrikli ev aletleri sektörünün en büyük oyuncularından Arzum için geçtiğimiz yıl büyüme performansı açısından çok parlak geçmedi. 2014’te sektör büyümesinin biraz gerisinde kaldıklarını açıklayan Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, bu durumun bazı yeni ürünleri piyasaya geç çıkarmalarından kaynaklandığını söylüyor. “Sektör geçen yıl yüzde 24 büyüdü. Biz yüzde 5 büyüdük. Bazı yeni ürünleri piyasa geç çıkardık. Bir de yeni ortaklık yaptık ve onun geçiş süreci vardı. Önceliğimizde iç yapılanma daha fazlaydı. Hedefler o yönde geride kaldı. Geçen yıl yüzde 10-15 büyüme hedeflemiştik, ancak altında kaldık. Özrü yok. Arzum’da büyümenin kısa kaldığı bir yıl oldu” diyor.

Arzum bu yıla yüzde 20 büyüme hedefiyle giriş yaptı. Ancak yılın kur artışlarıyla zor gittiğini ifade eden Kolbaşı, “Şu anda hedeflerimizin biraz altındayız ama yine de yüzde 15-20 büyüme yapacağımızı düşünüyorum. Biz forward yaparak giden bir şirketiz. Forward yaparak dövizi doları ya da Euro’yu bağlayarak gidiyoruz, onun için risklerimizi aşağı indiriyoruz. Yılın ikinci yarısından ümitliyim. İçecek grubunda Okka’yı çıkardığımız için oradan bir büyüme alacağız. Kişisel bakımda da kuvvetli bir büyüme bekliyoruz. Güçlü olduğumuz kategoriler olan mutfak grubunda yeni ürünümüz geliyor. Bu yıl geçen yılki açığı kapatacağımız bir yıl olacak. Ona göre hazırlandık” diyor.

Arzum ihracat konusunda da atakta. Yeni pazarlara odaklanmış durumda. Afrika da özellikle yakın markajında olan bir pazar. Güney Afrika, Mozambik gibi ülkelerde markalarına önemli bir ilgi olduğunu belirten Kolbaşı, “Buralarda farklı açılımlar olabilir. Şu anda 30 ülkeye ihracat yapıyoruz. Toplam gelirin yüzde 10’u ihracattan geliyor. Biz bunu Okka’nın da katkısıyla yüzde 15 seviyelerine çıkarmak istiyoruz. Bu yıl çıkmaz ama artarak gidiyor. Okka’ya enteresan pazarlardan enteresan ilgiler geliyor. Örneğin Amerika pazarı ürünü istiyor. Tüm bunları değerlendireceğiz ve Okka’nın da katkısıyla ihracatımızı artıracağız” diye konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.