LİDERLİĞİ NASIL ALDIK?

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Barilla CEO’su Güneş Karababa, 7 yıldır şirketin yönetiminde. ODTÜ İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra 13 yıl Türk Henkel’de çalışan Karababa, 2004 yılında Barilla’ya transfer oldu. O yıl Barilla’nın uluslararası bir genişleme faaliyetinde olduğu, Türkiye’de ise atak yapmaya karar verdiği yıl olarak önemli.

1994-2004 yılında Filiz Gıda’nın ortağı olarak Türkiye’de olan Barilla, 2004 yılında şirketin tamamını satın aldı. 2004-2007 arasında nispeten durgun geçen bir dönemin ardından da Türkiye’de daha hızlı bir büyüme gerçekleştirmek ve Filiz Gıda’yı Barilla’ya dönüştürmek için düğmeye bastı. İşte bu süreçte Karababa’nın transferi de gerçekleşti. Karababa’nın genel müdürlüğünde şirket, ilk etapta Barilla’ya dönüşmek, ardından uluslararası süreçlere tam entegrasyon sağlamak ve Türkiye’de hızlı büyüyüp çevre ülkelere de bu büyümeyi yansıtmak için harekete geçti.

Aradan geçen 7 yılda önemli bir yol alınmış durumda. Şirketin cirosu 3 katına çıkarken pazar payı yüzde 24’ten 30’a ulaştı. Bu performansla ikinci oldukları pazarda liderliği aldıklarını belirten Karababa, bunu nasıl yaptıklarını da şöyle anlatıyor:

“İlk olarak Barilla’nın standart sistemini kendimize hedef aldık. Şirketin fabrika lokasyonu hariç her şeyini değiştirdik. Filiz Gıda olan ismi Barilla Gıda oldu. Düşünce sistemini değiştirdik. Markaya ciddi yatırım yaptık. Şirket içinde verimliliğe odaklandık. Hiyerarşik yapıyı değiştirdik, şimdi dikeyi az olan bir hiyerarşik yapımız var. Marjinal satış faydası getiren ürünler vardı, onları piyasadan çektik. Portföyde yenilikçi ürünlerin sayısını artırdık. Ev dışı kategoriye girdik. Ürün çeşitliliğimiz 2007-2014 arasında yüzde 27 arttı. Bugün 210 ülkede ürünleri satılan Barilla’nın 4’üncü büyük pazarıyız. Şirket, İtalya’dan sonra en büyük payına da Türkiye’de sahip.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.