“3 YILDA 10 KAT BÜYÜDÜK”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Teradata, dünyada “veri” deyince ilk akla gelen şirketlerden biri… 77 ülkede, 11 binin üzerinde çalışanı olan Amerika merkezli şirket, veri ambarı, analitik çözümler ve entegre pazarlama çözümleri alanında Wal-Mart, eBay, Apple, AT&T, Coca-Cola, Dell, Intel, Lufthansa, DHL ve Maersk gibi 1.500 dev şirkete hizmet veriyor.

Türkiye’de ise 60 kişilik bir ekiple çözüm ortaklığı sunan Teredata, son yıllarda hızlı bir büyüme yaşadı. 2011 yılında genel müdürlük koltuğuna Gamze Aydın’ın oturmasıyla 10 kat büyüme kaydeden şirket, bu performansıyla Teredata Global’den ödül de aldı.

Bu ivmelerinin bugün de devam ettiğini belirten Teredata Genel Müdürü Gamze Aydın, “Bu nedenle Türkiye olarak Teredata bünyesinde çok özel bir yerdeyiz. Bu ülke, çok hızlı büyüyen bir pazar. Teradata olarak bugün geldiğimiz noktadan çok memnunuz” diyor.

Şirket önümüzdeki süreçte de hızlı büyümesini devam ettirmek niyetinde. Yıl bazında büyümelerinin katlanarak artacağını ifade eden Aydın, “2015’te de yine 2014 yılında yakaladığımız büyümenin üzerine yüzde 35 -40’lık bir büyüme daha öngörüyoruz. Özellikle finans sektörü tarafında önemli beklentilerimiz mevcut. Ayrıca perakende, enerji, sağlık sektöründeki şirketler de Teradata’nın radarına girmeye başladı. Bu alanlardaki şirketlerin de hem veri ambarı hem büyük veri açısından birer potansiyel müşteri haline geldiğini söylemeliyim. Sonuç olarak 2015 ve gelecek yıllarda, finans, telekom ve kamunun dışında, farklı sektörlerde de genişleyerek ve büyüyerek çözümlerimizi sunmaya devam edeceğiz” diye konuşuyor.

Aydın’a göre klasikleşmiş veri analizleri artık yetersiz kalıyor. Bu durumda şirketlerin sahip oldukları ancak yapısal olmayan verileri değerlendirmeye başlamaları da kaçınılmaz görünüyor. Veriyi kullanarak operasyonları, kârlılığı ve büyümeyi anlamanın, geliştirmenin ve yeni fırsatlarla yeni rekabet ortamları oluşturmanın mümkün olduğunu belirten Aydın, “Bugün ve gelecekte şirketlerin en büyük rekabet avantajı, büyük veri vizyonları olacak. Müşteri odaklı çalışan bütün şirketler hatta devlet kurumları bile tercih edilir olmak için verisini işleyip analiz ederek yeni iş ve hizmet modelleri geliştirmek zorunda” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.