6 genç aile bireyi yarına nasıl hazırlanıyor?

Capital (Turkey) - - ŞİRKET DOKTORU -

önde gelen gruplarındaki genç kuşak bireyler, artık eskisinden daha geniş bakış açısıyla geleceğe hazırlanıyor. Üstelik bu hazırlığa sadece baba ve anneler liderlik etmiyor, gençler de kendi geleceklerini, kendi tercihleriyle belirliyor. 5 Haziran’da gerçekleşen Genç CEO Zirvesi’nde yönettiğim panelde, 6 gençten dinlediklerim de bunu doğruladı. İşte gençlerin özetle paylaştıkları: MEHMET KALYONCU (Kalyon Grup): Ümraniye Anadolu Lisesi’ni bitirdim, orada okumanın çok yararını gördüm, değişik arkadaşlar tanıdım. Robert gibi önemli bir lisede okumadım ama onun eksiğini kapatmak için her fırsatta yurtdışında eğitim programlarına katılıp kendimi geliştirdim.

Kariyerimi daha çocukluk döneminden belirlemiştim, o yönde ilerledim. Üniversitede mimarlık okudum, kendimi geliştirmek için her fırsatta yurtdışında eğitimlere, üniversitelerin programlarına katıldım. Yeni havaalanı inşaatı bizim konsorsiyumda kalınca babam bu projede görevlendirdi. Şimdi odağımda yeni havaalanı var. SENA SUERDEM (Kiğılı): Dedem Abdullah Kiğılı’nın kurduğu şirket, 2000’lerde hızlı büyümeye başladı. Çocukken çok fazla ilgimi çekmezdi. Ancak ne zamanki büyüme hızlandı, benim de bu işe ilgim arttı. Babamın önerisi üzerine Sabancı Üniversitesi’nde yönetim okudum. Şirketin lojistik merkezi bir süre sonra üniversiteye yakın bir yere taşınınca yaz aylarından itibaren işin içine girdim. Seçmeli dersleri, şirketin ihtiyacına göre belirledim. Babam, “Hızlıca mağazalaştık, altyapıyı iyileştirmek gerekiyor” deyince hemen işe koyuldum. Perakende dediğinizde milyonlarca ürün, lojistik, altyapı, teknoloji anlamına geliyor. Ben eğitimim nedeniyle altyapıya, teknolojiye ve sistem kurmaya odaklandım. Perakendede dünya çapında bir marka için çalışıyorum. TAL GARİH (Alarko): Ailenin verdiği terbiye ve kültüre çok inanırım. Tutkulu, idealist ve çalışkan olmak çok önemli. Dolayısıyla 13 yaşından itibaren her yaz staj yaptım. Farklı şirketler, farklı ülkeler ve yöneticilerle çalıştım. Bana hep çalışmayı öğrettiler.

Ardından eğitim önemli. Sadece üniversite eğitiminden söz etmiyorum. Eğitimi bıraktığımızda yaşlanırız. Ben hep öğrenmeye odaklandım. Üniversiteyi ABD’de okudum, ardından uluslararası işletme masterı yaptım. Bu dönemde 5 ülkede yaşama şansım oldu, dünya vatandaşı haline geldim. Her kültüre empati yapabilme şansı buldum. Üniversite sonrasında şirkette bölümler arasında rotasyonlar yaparak çalıştım, her şeyi öğrenmeye çalıştım. İlk işim fiş kesmekti. Şimdi enerji bölümüne katkı yapıyorum. MURAT ÖZCAN (Canpa): Biz inşaat ve yalıtım ağırlıklı bir grubuz. Üniversitede bilgisayar mühendisliği okudum. Sonra İspanya’da master yaptım. Sonra iş ortağımızın Londra ofisinde 2 yıl çalıştım. Bunun çok yararını gördüm. Üniversite eğitimi sonrasında ailenin işine katıldım. İşin her tarafında çalıştım, öğrenmeye gayret ettim. Daha çok gruba yenilik, teknoloji getirmeye odaklıyım. ŞELALE ZAİM (İnci Grubu): İnci Grubu’nda akü ve bağlı sektörlere yönelik üretim var. Benim için eğitimin büyük kısmı ailede, evde başladı. Ortaokuldayken santralde telefonlara bakarak iş hayatına girdim. Sonra üniversitede aile dışı şirketlerde çalıştım ve aile işine katıldım. Ama ailem, işe katılma konusunda beni zorlamadı. “Ne olmak istiyorsan onu ol” dediler. Üniversiteden mezun olduktan sonra 10 yıl başka şirketlerde çalışıp aile işine katıldım. Ben ağırlıklı olarak grubun Aile Ofisi’ni yönetiyorum. Aile Ofisi, holdinge ortak olan 5 şirkete, finans, yatırım danışmanlığı ve muhasebe hizmetleri veriyor. Şimdi ise daha çok değer yaratmaya, yabancı ortaklıklara, yeni fırsatlara bakıyorum. SELİM AKIN (Akfen Holding): Ben İngiltere’de işletme okudum. Okurken hep yazları aile işinde çalıştım. Mezun olunca aile işine mutfaktan, fiş keserek katıldım. Babamın aile işine çok yönlendirmesi olmadı. “Oğlum mutlaka grupta olsun” diye düşüncesi yoktu. Biz kendi tercihimiz olarak aile işini seçtik. Ben uzman yardımcısı olarak başladım. Sonra her aşamada çalıştım, işi öğrenmeye gayret ettim.

Benim diğer arkadaşlardan farkım şu: Şirketlerin hedefi olabilir, ancak kişilerin hedef koyması doğru değil. Biraz daha etraftaki fırsatlara bakmaya odaklanıyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.