İsvEç nAsıL BAşArıLı oLuyor?

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA -

son yıllarda pazarlama dünyasının yükselen yıldızlarından biri. Volvo ve Ikea gibi İsveç kökenli markalar ve İsveçli reklam ajansları, uluslararası yarışmalarda bolca ödül kazanarak dikkat çekiyor. Geçen ay Swedish Institute tarafından düzenlenen bir program dahilinde Stockholm’da İsveç pazarlama endüstrisinin önemli isimleriyle görüşme imkanım oldu.

Stockholm Üniversitesi’ndeki “Business School” programında, reklam ve PR dersleri veren Profesör Jacob Östberg, İsveç’i “Uluslararası kafa yapısına sahip ama küçük bir ülke” olarak tanımladı. “Biz azınlık olduğumuzu biliyoruz. Bu yüzden İngilizce öğreniyoruz ve dünyaya açılmaya çabalıyoruz” diyen Östberg, yaratıcılığa izin veren bir hoşgörü ortamı yaratmayı çok önemli bulduklarını vurguladı.

İsveç’te eğitim, dayanışma, hoşgörü, şeffaflık ve birlikte çalışma kültürünün mükemmel bir bileşimi mevcut. Ülkede, devletin ücretsiz olarak sunduğu sağlam bir eğitim altyapısının yanı sıra Berghs School of Communication gibi güçlü eğitim kurumları var. Avrupa’nın en önemli iletişim okullarından biri olan Berghs’te, akademisyenler değil sadece sektörden gelen deneyimli hocalar ders veriyor. Öğrenciler, büyük markalar için çalışıyor ve yıl sonunda çarpıcı gösterilerle sunumlarını gerçekleştiriyor. Berghs School of Communication Uluslararası Programlar Direktörü Marco Ortolani’den aldığım bilgiye göre, 250 tam zamanlı, 90 “online” öğrencisi olan okul, ayrıca çeşitli özel ve kamu kuruluşlarından ve siyasi partilerden gelen yaklaşık 3 bin öğrenciye ders veriyor. Mezunların neredeyse tümü, yıl sonunda pazarlama ve iletişim sektörü içinde iş bulabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.