TÜRKİYE NASIL ZIPLAR?

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA - Bu tür inovasyonlarla Türkiye’yi normal büyümesinden daha hızlı büyütebilir miyiz diye formüller yaratıyoruz. Perakende bütün hesaplarını Türkiye’nin büyümesi üzerine yapıyor. Türkiye son 3-4 yıl büyümeden nasibini alamadı. Oysa ülkenin yüzde 6-7 arasında

Morhipo’nun yıllık büyüme hızı yüzde 70. Morhipo’da hem fırsat hem yeni sezon ürünlerini yan yana iki kapıda satıyor olmamız, verdiğimiz en iyi karardı. Çünkü, sadece fırsat ürünlerini satıp para kazanmak çok mümkün değil, o dipsiz kuyu gibi ama oradan kazandığımız müşterileri, markaların yeni sezon ürünlerine yönlendirebileceğimiz çift kapılı bir site çok önemliymiş. Morhipo bu şekilde rekabetten sıyrıldı.

Morhipo’dan aldığımız cesaretle grubun diğer

HAYAT TARZI

ÖMÜR YETMEZ

ALTTAN BESLENME

Biz grupta yapılmamışları deşmeyi, yapılmamışla iddialaşmayı çok seviyoruz. İcat çıkarmak burada bir hayat tarzı gibi. Kimse ortaya attığı, ilk dinleyince aptalca görünebilecek fikirlerden ötürü utangaçlık hissetmiyor, grup bunu çok destekliyor. Herkes bir fark getirmek, getirdiği yeniliklerle anılmak istiyor.

Şöyle bir durum var: Türkiye tırmanarak değil sıçrayarak büyüyebilir. 10 bin küsür bir yere geldik, buradan 11 bin diye gidersek ömür yetmez. Sıçrayarak büyümek de yazılımla icatla olacak. Türkiye dünyanın en uzun ömürlü cep telefonu pilini yaparsa zıplayacak. Dolayısıyla ülke olarak üzerimizde ciddi bir inovasyon sorumluluğu var. Biz Hopi ile bu tarafımızı çok tatmin ediyoruz. markalarının kendi internet sitelerini hayata geçirdik. Onlar yüzde 140 civarında büyüyor. Bu yıl grubun satışının yüzde 10’u internetten yapılacak. Geçen yıl bu yüzde 6’ydı. 2018 için yüzde 15 hedefini geçeriz diye tahmin ediyorum.

Son dönemde perakendede müşteri profili, satın alma davranışları değişti mi?

Eskiden Kadıköy’de oturan bir müşterinin Ümraniye’de yapılan tekliften haberi olmazdı. Şimdi akıllı telefonlardan en iyi teklifin nerede olduğunu biliyor. Müşteri, hiçbir hatayı affetmiyor, anında hakkını soruyor ve ödeşiyor. Eğer ona o anda cevap verecek şekilde örgütlenmediyseniz, bir daha da uğramıyor. Bu çok heyecan verici.

Aslında muazzam bir devrim yaşanıyor. Biz artık perakende değil, sadece müşteri mutluluğu işindeyiz. Çünkü, müşteri istediği her şeye istediği her an, her yerde sahip olma peşinde. Sürekli bize işaretler veriyor.

Örneğin kapıda ödeme konusunda bize verilen mesajları duyup, grupta kapıda ödemeye geçtiğimizden bu yana 4 ay içinde 46 bin yeni internet müşterisi edindik. Son 2 aydır “Tıkla gel” dediğimiz, verdiği siparişi evine göndermemizi değil de kendisine en yakın mağazadan almak isteyen müşterilerin sayısı 20 bini geçti. Bunlar “Müşteri ne istiyor”u takip ederek oldu. Müşteri online, offline değil all-line 360 derece servis istiyor. Vigilante müşteri dönemindeyiz. Vigilante müşteriyi nasıl tanımlıyorsunuz? Vigilante, adaleti kendi arayan ve sağlamaya çalışan kişi demek. Herkesin vigilante olduğu bir döneme giriyoruz. Herkes istediği yere ulaşabiliyor, müşteri hakkını kendi arıyor, bu ko-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.