“WEB’LE KÖPRÜLERİ YAKTIK”

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA -

2020 PLANI

Web’i yani sabit-masaüstü interneti atlayıp mobile gitmek çok önemli. Biz 1 yıl önce web’e hiç dokunmama kararı aldık ve köprüleri yaktık. Çok doğru bir şey yaptık. Ben grup olarak 2020 yılında satışlarımızın yüzde 60’ını mağazalarımızdan, yüzde 35’ini mobilden, yüzde 5’ini de web’den yapıyor olacağımızı düşünüyorum.

HEDEF 1 MİLYAR TL

Şu anda Boyner Grubu Türkiye’nin hazır giyimdeki en büyük internet grubu. Morhipo ve grup markalarının kendi internet sitelerinin bu yıl sonunda 400 milyon TL, 2017’de de 1 milyar TL ciroya ulaşmasını bekliyoruz.

SATIŞLAR MOBİLE GEÇTİ

Satışlarımızın çok önemli bir kısmı mobile geçti. Bundan 2 yıl önce mobilin internetteki payı yüzde 10 gibiydi. Şu anda bizim grupta mobilin payı yüzde 40’ları geçti, hafta sonları bu oran yüzde 60’lara varıyor. Web’in payı 2020’lerde yüzde 5’e düşer derken bunu kast ediyordum. Bundan birkaç yıl sonra laptop’lar internet için çok büyük önem ifade etmeyecek. nuda sosyal medya muazzam bir fırsat sunuyor. Bu güçle müşteri, yöneticiliğin bir kısmını kendi sırtına almış durumda. Yani “Bu SMS metnini sizinki gibi premium bir markaya yakıştıramadım” diyen müşteri örneğindeki gibi, “Altı üstü bir hediye paketi yaptıracağım, bir konsolosluktan vize istemedikleri kaldı” diyen bir müşteri gibi, “Bugüne kadar duymayacağımız ya da herhangi bir departmanda kuruyup kalabilecek bir problemi müşteri sonuna kadar sahipleniyor, herkese anlatıyor, sosyal medyada paylaşıyor. Dolayısıyla bizim yapmamız ve yapmamamız gerekenler konusunda bizi yönlendiriyor. Bunun getirdiği şeffaflık ve kendi hatalarını düzeltme dürtüsü şirketlerin kültüründe çok önemli bir yer edindi.

Perakende en büyük dönüşümü hangi ayakta yaşıyor?

Detayda ve zahmette. “Biz mağazaya malı koyarız, müşteri gelir, bulursa alır” dönemi kapandı. Perakende artık teknolojik bir iş olmaya

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.